-
Борис Христов (1914-1993)
Автор: Александър Арсов (Waldstein), събота 20 март 2004.
Не са кой знае колко много нещата, които ме карат да се гордея, че съм българин, но едно от тези неща със сигурност е името и колосалното дело на Борис Христов – един от най-гениалните оперни певци на вече преминалия в историята ХХ век, един титаничен бас, който близо 40 години е шествал по световните оперни и концертни сцени и е прославил България така, както малцина други са успели. Но стига глупави уводни приказки и суперлативи – те са напълно излишни. Биографичните факти и записите са далеч по-красноречиви.
Корените на Борис Христов по бащина линия идват от Македония и са свързани с музиката. Още през ХIХ в. дядо му Христо Совечанов бил известен като първи певец в местната българска църква в Битоля. Наричали го с прякора “Псалта”, разказва се, че хората извървявали десетки километри, за да дойдат в Битоля и да го слушат как пее. Баща му Кирил (с бащино име Христов, което все по-често се явява като фамилно) също бил с изявени музикални способности – имал чудесен тенор и бил сравнително добър цигулар. Освен това Кирил Христов бил типичния за онова време интелектуалец – известен и като преподавател и като музикант – завършил в родината си първо филологическо образование той получава втора диплома (по френска литература) в Лион.
В началото на миналия век цялото семейство се премества в България – първоначално в Асеновград, а по-късно – в София. През 1906 г. Кирил се оженва за Райна Теодорова (Фьодоровна) Иванова – от руски произход, родена в Одеса. През 1907 г. се ражда първия им син – Николай, а на 18 май 1914 г. (в Пловдив, където семейството се премества във връзка с работата на Кирил) се ражда и втория им син – Борис. По време на Първата световна война семейството се премества отново в София, където в следвоенните години протича детството на Борис Христов – спокойно и безоблачно. Уви, това ще е единствения спокоен и безоблачен период в живота му!
В детските години музиката не е заема централно място в светоусещането на Борис Христов (странно, нали?!). Баща му често кани приятели в дома, за да свирят и пеят, брат му Николай има хубав глас и взема активно участие, но Борис остава встрани и само слуша мълчаливо. Към 14-15 годишна възраст музикалните интереси на съвсем младия Борис Христов започват да се пробуждат. За това важна роля изиграват оперните спектакли в Софийската опера и домашната фонотека, в която се намират записи на най-великите за времето си певци – Шаляпин, Скипа, Пертиле. Борис започва все по-активно да участва в изявите на гимназиалния хор и да прави все по-голямо впечатление с гласовите си данни. През 1933 г. Борис завършва гимназия и се записва в Юридическия факултет, следвайки стъпките на брат си. Тогава той се явява на приемен изпит за хор “Гусла” – създаден през 1929 г. и вече утвърден като един от най-добрите в България. Ръководителят на хора Асен Димитров – пианист, диригент и преподавател – приема Борис възторжено с думите: “Талантът ти е безценен Божи дар. Трябва да посветиш живота си на пеенето!” Скоро Борис Христов става един от най-предпочитаните солисти в хор “Гусла”, с който изнася концерти в Унгария, Югославия, Австрия, Полша и Германия в годините до 1940 г. По това време Борис пее и в хора към катедралата “Свети Александър Невски”, където естествено се изпълнява най-вече религиозна музика. Освен това той участва понякога и в оперни спектакли, като допълнителен хорист. В края на 30-те години братята Христови са по-известни в София със своите музикални заложби, отколкото като бъдещи юристи.
Те активно участват в една група меломани, която се събира в кръчмата “Казаците” (предполагам, че името идва от това, че са се напивали като казаци) на ул. “Витошка”, където се свири и пее на поразия, но освен това се водят и оживени разговори за певци, диригенти, оперни постановки, актьори и поезия.
През 1939 г. Борис Христов завършва право в Университета, където е следвал с усърдие, но без особен интерес и отбива военната си служба в кавалерията, където усъвършенства старата си страст да язди. След това Борис постъпва в Магистратурата, за да работи по специалността си, но е изпратен в Пазарджик – по онова време скучен и лишен от всякакъв музикален живот град. След година го преместват в София, където може да посвети свободно си време на “Гусла”. По това време Борис Христов съвсем не мисли за кариера на професионален певец, въпреки значителната си концертна дейност като хорист и солист. Датата 19 януари 1942 г. се оказва решаваща в това отношение – тогава се чествал празника на войската и на големия площад пред Царския дворец хора към царския параклис (в който участвал Борис) изнасял концерт, макар че температурата била – 18 °С! След съответните церемонии на площада официалните лица били поканени на прием в Двореца; заради големия студ били поканени и хористите. Самият Борис Христов си спомня: “Хапвахме си с голям апетит и бяхме изпили и по няколко чаши вино, за да се стоплим, когато дойде пратеник на царския церемониал да ни съобщи, че царят пожелал да изнесем малък концерт за неговите гости.” Тогава Ангел Константинов (приятел и колега на Борис, заместник-диригент на хора при “Св. Александър Невски”) се обръща към него: “Борисе, само ти можеш да спасиш положението и да се представим добре. Ние ще изпеем най-напред няколко църковни хора, които царят обича, а ти ще закриеш програмата с подходяща за случая песен – “Гибелта на Никифор”.
Царят, царицата и публиката са очаровани, въпреки че Борис Христов бил много притеснен преди изпълнението; и нека да дам отново думата на него: “Царят се приближи да поздрави лично диригента и хористите. Аз бях на последния ред. “Браво, младежо! Имате наистина чудесен глас! И свалихте главата на Никифор с голямо майсторство! Каква роля готвите в операта? Кога имате представление? За нас би било удоволствие да Ви чуем пак.” “Ваше Величество – отговорих – не съм професионален певец, аз съм съдия в началото на кариерата си.” “Съдиите са нещо важно – отвърна царят след кратко мълчание – но в България са достатъчно. А добрите певци са нещо много рядко. Ако искате наистина да сте полезен на страната ни, трябва да се посветите на пеенето и да оставите съда.” Христов и присъстващите не отдават на думите на царя особено значение, приемайки ги за най-обикновена любезност и тяхната изненада е огромна, когато след седмица в дома на семейство Христови пристига писмо от Царската канцелария, с което се съобщава на г-н Борис Христов, че му се отпуска стипендия, за да учи пеене в чужбина. Писмото предизвиква объркване в семйството – Борис се страхува да вземе сам едно толкова отговорно решение и да се посвети на пеенето, Райна е против – тя смята, че по-малкия и син има стабилна професия и не трябва да се впуска в авантюри, Николай смята, че бъдещето на брат му е в пеенето. Кирил Христов е мълчалив, но в крайна сметка той произнася “присъдата” след няколко дни: Тръгвай, сине, заминавай! Бог да те пази!”
Царската стипендия е приета, а за специализацията е избрана Италия, разбира се, а за дата на тръгването рожденния ден на Борис. И така, на 18 май 1942 г. вечерта Борис Христов се качва на влака за Милано и се отправя към световните музикални върхове. Така, почти случайно, започва една от най-впечатляващите певчески кариери на ХХ век, но докато достигне тя своя апогей има да бъде извървян дълъг и трънлив път.
В Рим Борис Христов се свързва с един братовчед на баща си, който е съветник в посолството и страстен поклонник на оперната музика, веднага му урежда среща с известни баритон Джузепе де Лука, който го посреща любезно в дома си и лично му акомпанира. За съжаление де Лука е твърде зает, за да го приеме. Той обаче го изпраща при неговия приятел Рикардо Страчари – също така именит баритон. Борис все пак иска да чуе и мнението на Аурелиано Пертиле на когото винаги се е възхищавал. Пертиле го прослушва и му предрича блестяша кариера, като също му препоръчва Страчари за учител.
Между Борис Христов и Рикардо Страчари веднага се създава сърдечно приятелство, въпреки че като преподавател италианския баритон е много строг – 5-6 месеца Борис пее само вокализи, все по-сложни и по-сложни – песните и ариите са “извън закона”. След тази “карантина” следват старинни църковни арии и най-после – оперния репертоар. Страчари е убеден, че гласът на Борис е баритон – високите тонове се получават изумително лесно и чисто, но Борис знае (или може би, по-точно казано, чувства), че е бас. Това става повод за спречкване между двамата един ден: “Маестро, баритоновите партии ме изморяват. Наистина най-доре се чувствам в централния басов регистър”, ядосан Страчари отговаря, че той е маестрото и той знае кое е най-добре. Но Борис Христов остава твърд – тази негова твърдост и безкомпромисност на характера по-късно ще стане едва ли не прочута – “Вие знаете, че прекъснах кариерата си от любов към пеенето! Но.....аз мога да се върна в България и да се откажа от Вашите уроци...” “Не, чакай – спира го Страчари – почини си десет дни и после ела при мен с една ария за бас и една за баритон. И ще видим.”
Точно след десет дни Борис се явява в дома на баритона на “Корсо Триесте” 25, където е и де Лука. И двамата изслушват с интерес двете арии. След това водят разговор по между си, който се струва на Борис цяла вечност. Накрая Страчари се приближава и казва: “Добре, Борис, продължи да учиш като бас. Съгласен съм с приятеля си де Лука.” Борис е на седмото небе от щастие – в изблик на чисто балканска чувствителност той прегръща и двамата певци. Оттук нататък учението навлиза в най-сериозната си фаза – учителят “натиска педала до дупка”, за да разбере какви са действителните възможности на гласа – основата на италианския басов репертоар е разучена задълбочено (Мефистофел, Филип II, Дон Базилио), както и партията на Лепорело из “Дон Жуан” от Моцарт – и тембровите възможности на гласа и музикалната интелигентност на 28-годишния българин, която му позволява да вниква мигновенно в психологията на героите, надминават всички очаквания на Страчари. Края на 1942 г. и началото на 1943 г. са извънредно плодотворни по отношение на обученито на “Корсо Триесте” 25.
На международната сцена се разиграват драматични политически събития – на 25 юли 1943 г. пада фашизмът в Италия и последвалата гражданска война прави живота в родината на операта все по-труден. В България положението не е по-розово – на 28 август 1943 г. при не особено изяснени обстоятелства умира цар Борис III – страната е разтърсвана от противоречия, в основата на които е Комунистическата партия.
Обстоятелствата са замъглени от воала на времето, но все пак Борис е принуден да се върне в България, тъй като стипендията му е невалидна. В родината си той прегръща родителите и приятелите си и малко по-късно заминава за Австрия, за да учи при един италианец на име Морати, който преподава в Залцбургския Моцартеум. Той обаче е възрастен и болен и скоро се връща в Италия. След това Борис преминава курс по драматична интерпретация при Анна Бар-Милденбург, който формира един от стълбовете в актьорското му майсторство. За кратко учи при Гунар Грааруд, при който задълбочава Моцартовия и Вагнеровия репертоар. Във Виена Борис се запознава с заместник-директора на хора на Виенските момчета, италианеца Романо Пикути, у който често гостува, когато изминава 300-те километра от Залцбург, където е на квартира. В началото на 1944 г. Борис се явява на прослушване за Виенската Щатсопер, но е отхрълен от новия директор – големия немски диригент Карл Бьом.
Залцбург е в немската зона – въздушните тревоги и бомбардировките са често явление – Борис се спасява като по чудо, когато бомбите разрушават пансиона, където живее. Все пак в края на лятото на 1944 г. той не успява да избяга от нацистката заповед за формиране на славянски батальон, който да бъде включен в армията, която е готова да тръгне към България – офциално на страната на съюзниците след събитията от 9 септември 1944 г. Борис, разбира се, отказва бурно и непреклонно. За “награда” е депортиран в трудовия лагер Ранквайл Бредерис – на границата между Австрия, Швейцария и Лихтенщайн. За щастие това е само трудов лагер – работниците вършат тежка работа, режимът е строг, но в никакъв случай не може да се сравнява с ужасите на нацистките лагери, в които загиват милиони, предимно евреи. Има дори един почивен ден! Охраната не е била много строга – Борис е можел сравнително лесно да избяга. Да преплува близкия Рейн не е било голям проблем – той е бил отличен плувец, но се е страхувал, че ледената вода и последващото тичане на студа могат да съсипят гласа му завинаги. Затова е решен да се справи с пленничеството по друг начин – с песен! Той е успял да вземе със себе си няколко партитури, предимно руски песни, които пее при всеки удобен случай. Сформира и един хор от руски бежанци младежи.
Макар и малко късно съюзниците стигат до лагера в Бредерис. В началото след навлизането на войските на Френския чуждестранен легион в лагера живота не се променя особено, но, за щастие, комендантът е страхотен меломан и чул за българина с чудесния глас иска да го използва за концерти за войниците си и за местното радио във Форалберг. Борис е освободен и настанен в една хубава къщичка в лагера, където го хранят повече от обилно. Следват поредица концерти, в които той запознава френските войници с Рахманинов, Мусоргски, Римски-Корсаков. Борис знае, че вече бившите пленници са длъжни да се върнат по родните си страни, а за него животът в комунистическа България би бил кошмарен; за кариера пък не може и дума да става! Затова, когато комендантът го повиква и казва: “Мосю Христов, дойде време всеки да се върне в родината си. Вярвам, че ще направите голяма кариера с гласа и таланта си. Бих искал да ви помогна по какъвто и да е начин”, той отговаря: “Мон колонел, бих искал да се върна в Италия. Помогнете ми да мина през границата, после ще се оправя сам”.
В края на август 1945 г. Христов и комендантът си стискат ръцете и се разделят с надеждат да се видят пак някой ден; за жалост това не става въпреки многократните и упорити опити на Борис да открие френския полковник няколко години по-късно. Една поредица от добре изготвени пропуски позволява на Борис Христов да отиде най-напред в Залцбург “за участие във фестивала”, после “за концерти в Инсбрук” и накрая в Италия “за окончателно репатриране”. Пристига в Комо на 17 септември 1945 г. и продължава за Милано, където разбира, че неговия стар учител Рикардо Страчари се е върнал в старата си къща на “Корсо Триесе” 25. Борис тръгва веднага за Рим и след три дни път – кога с влак, кога с каквото намери – пристига в столицата. На “Корсо Триесте” Страчари го посреща развълнуван, като едва познава в отслабналия и зле облечен човек своя някогашен ученик. Маестрото иска незабавно да чуе гласа и да започнат уроците отново. “Маестро, аз съм бежанец, връщам се от война и нямам пукната пара в джоба си. Как ще Ви плащам уроците?” е първата реакция на Борис. “Не се притеснявай – веднага отговаря Страчари – ще ми ги платиш, когато станеш прочут.” За щастие гласът не е засегнат от студа, глада и лишенията и учението може да продължи. Все пак първите месеци след връщането му в Рим са тежки за Борис.
Той често няма пари дори и за един сандвич! Успява да намери безплатен подслон у къщата на адмирал Роберти, чрез който се запознава със семейство Болонди и пианистката Ана-Мария Кашоли, която се заема да организира първия му концерт. Той се провежда на 28 декември 1945 г. в Италианската асоциация "Санта Чечилия", а в програмата са включени главно руски и български песни. Христов веднага прави впечатление и се явява на прослушване при Ренато Фазано – артистичния директор на академята “Санта Чечилия”. Фазано е впечатлен и веднага ангажира Борис за един концерт, където той трябва да пее “Прощаването на Вотан” из Вагнеровата “Валкюра” на италиански. Отзивите отново са благоприятни. Тук е мястото може би да спомена, че и сега и занапред няма да се спирам на цитати от пресата, които обикновено преливат от суперлативи. Считам ги за скучни и безсмислени. Концертът е предаван по радиото и е чут от много хора.
Така се стига до оперния дебют на Борис Христов – на 12 март той пее Колин в операта “Бохеми” от Пучини в Общинския театър на Реджо Калабрия. Като че ли всичко е против този дебют – всякакви обстоятелства се опитват да попречат на Борис да пее на сцената: преди да замине се налага да се подложи на малка операция заради инфекция на врата; в Реджо Калабрия едно земетресение изпочупва стъклата на хотела му; и за капак възпаление на гърлото е на път да провали всичко. Тук много му помага баритонът Виторио Стоко – изпълнител на ролята на Марсел в “Бохеми”- с който Борис се запознава във влака за Калабрия.
Той се грижи за него в дните на репетициите и пази състоянието му в пълна тайна, за да не го сменят с друг певец. Сутринта на 12 март изглежда, че гласът и гърлото на Борис са наред. Представлението същата вечер минава великолепно, българския бас е извикан два пъти на бис в четвъртото действие, където е прочутата ария на Колин “Vecchia zimarra”.
Ето какво си спомня самия певец: “Пях като насън, аплодисментите, виковете “бис, бис” ме стреснаха и се върнах към действителността, но не знаех какво да направя. Улових погледа на диригента, който ме подканяше да изпея още веднъж арията и така и направих, но публиката се успокои само когато я изпях и трети път.”
Веднага след второто и последно представление Борис се връща в Рим, където на 15 март 1946 г. е поканен на обяд у семейство Болонди по случай рожденния ден на една млада приятелка на семейството – Франка де Рензис, дъщеря на видния музиколог и музикален критик Рафаело де Рензис. Борис е привлечен освен от огромната култура на де Рензис и от чара на дъщеря му. Те започват да се срещат често и да прекарват доста време заедно. Франка е жена с висока музикална култура и вкус, тя ходи на всичките му концерти и му урежда прослушвания. Лошият италиански на Борис не е пречка те да стават все по-близки.
Постепенно Борис Христов започва да придобива известност и ангажиментите му се увеличават. Големият италиански диригент Виторио Гуи е сред хората, които са чули “Прощаването на Вотан” по радиото и иска Борис да пее през юли в Торино двете роли на Архангел Рафаил и Адам в “Сътворението” от Йозеф Хайдн. Това слага началото на дългото и особено плодотворно сътрудничество между Христов и Гуи, което ще остане стабилно през годините. Голям шум се вдига при изпълнението на Матеус Пасион от Бах няколко месеца по-рано в Римския театър Адриано, когато диригентът Ото Клемперер отхвърля две трети от записаните певци, като оставя на сцената само трима, един от които е Борис Христов. Освен това Борис участва в множество радио концерти. Въобще радиото изиграва определена роля за кариерата му. Във времена когато телевизията е била почти в областта на научната фантастика, честата поява по радиото определено допринася за изграждането на артистичния образ.
През юли и август Борис Христов пее за RAI в две роли, които никога повече няма да пее през кариерата си – Чирило във “Федора” от Джордано и Фараонът в “Мойсей” от Росини. На 30 август 1946 г. е неговия оперен дебют на римска сцена – Театро Адриано и ролята на Раймондо в “Лучия ди Ламермур” от Доницети. Следват 4 спектакъла на “Бохеми” в същия театър, които имат голям успех. След поредица концерти в които Борис изпълнява главно руски песни и песни от Брамс, той започва репетиции за спектакъла на “Борис Годунов” в Римската опера, където е поканен от диригента Антонио Вото за ролята на монаха летописец Пимен. Това е постановка, която е от изключително значение за Христов – тук той работи с големия бас Танкреди Пазеро (в ролята на Борис Годунов) и режисьора Александър Санин; освен това дебютира в един от най-големите оперни театри Италия. Овациите в публиката и печата за Борис са повече отколкото за самия Пазеро.
Дори през трудните следвоенни години Борис не прекъсва връзката със семейството си, макар че писмата се изпращат и получават чрез хиляди трудности. В България положението на Кирил и Николай е тежко – комунистическия режим бавно, но сигурно ги смачква. Кирил е под непрекъснато наблюдение, а на Николай (вече един от най-известните адвокати в София) е отнето правото да бъде адвокат, след като отказва да се запише в Комунистическата партия. Той е изпратен в трудов лагер и това е началото на неговата душевна, а по-късно и физическа разруха, което неизбежно довежда да неговата трагична смърт през петдесетте години.
За сметка на това в личния живот на Борис нещата се развиват чудесно. Той вече е официално сгоден за Франка и приет сърдечно от близките и. След “Борис Годунов” в Римската опера следват участия в Деветата симфония на Бетовен в Палермо, “Аида” от Верди и “Манон” от Масне в Каляри, “Месия” от Хендел в римския Театро Арджентина. На 4 юни 1947 г. Борис Христов дебютира в Миланската Скала в Немски Реквием от Брамс под палката на Виторио Гуи.
През септември същата година е и оперния му дебют в Скалата в ролята на Пимен от безсмъртния шедьовър на Мусоргски. Успехът на Борис Христов в тази постановка е трамплин за международната му кариера, защото той впечатлява с изпълнението си двама англичани – сър Дейвид Уебстър, главен мениджър на лондонската Ковънт Гардън, който му предлага договор за сезона 1949-50 г. за главната роля в “Борис Годунов” и Валтер Леге, от музикалния отдел на HMV (His Master’s Voice), който му предлага да направи серия записи за музикалната къща по време на спектаклите. Борис веднага подписва договорите и е във възторг; той вече е отхвърлил предложението на Cetra за записи, тъй като не е бил убеден в техническото и ниво и възможностите за международна дистрибуция, но сега HMV му дава най-високото възможно ниво.
Програмата на Борис продължава да е претрупана – той пее, пее, пее и пак пее: Реквием от Моцарт, Девета симфония от Бетовен и “Тристан и Изолда” от Вагнер във Венеция (град в който Борис се влюбва веднага), дебют в ролята на Досифей от “Хованщина” на Мусоргски (отново в сътрудничество със Санин) и Хаген от “Залезът на боговете” на Вагнер в Триест. В тези свои изпълнения Борис работи с едни от най-големите диригенти – Йонел Перлея, Тулио Серафин, Виторио Гуи.
На 5 март 1948 г. Борис Христов дебютира в ролята на Борис Годунов в Театро Масимо в Каляри под палката на Серафин. Това е една от ролите, които ще го превърнат легенда и нищо чудно, че още дебюта му е посрещнат с възторжени отзиви. Но по-голям отзвук има спектакъла на “Хованщина” с който се открива прочутия Флорентински музикален фестивал Maggio Musicale на 24 април 1948 г.; Борис е в ролята на Досифей, а на пулта отново е Виторио Гуи. Няколко дни по-късно Борис дебютира и в ролята на Хайнрих Птицеловеца от Вагнеровата “Лоенгрин”. През лятото следват участия в Рим, между които са 5 спектакъла на Аида в открития театър Терме ди Каракала, а през септември Борис участва във фестивала на съвременната музика във Венеция, където пее в операта “Кардилак” от Паул Хиндемит.
Борис споделя за тази опера, че в нея срещнал изключителни интонационни трудности и затова за вбъдеще избягвал съвременния репертоар. В началото на кариерата си си обаче, той се придържал към съвета на Гуи да приема всичко каквото му предложат, защото това е начин не само да се утвърди, но и да се почуства у дома си в реалността на оперния театър. До края на 1948 г. по съществените изяви на Борис са дебютите му в ролята на Якопо Фиеско от “Симон Боканегра” на Верди, Черевик от “Сорочински панаир” на Мусоргски и Каспар от “Вълшебния стрелец” на Вебер.
1949 г. започва с дебют в ролята на сър Джордж из “Пуритани” от Белини във Венеция, заедно с Мария Калас и Тулио Серафин, след което следва “Хованщина” в Скалата. В тази постановка Борис работи за първи път с диригента Исай Добровен, който е и режисьор на спектакъла. Успехът е невероятен, а сътрудничеството между Христов и Добровен ще даде великолепни резултати през следващите години, между които са и много изключителни записи, но за тях по-късно. През март отново в Скалата Борис има щастието да пее и с легендарния италиански тенор Тито Скипа, вече 60-годишен, в “Тайният брак” от Чимароза – една от малкото комични роли, които Христов е играл през кариерата си. През същия месец и в същия театър е и друг дебют – Падре Гуардиано в “Силата на съдбата” от Верди.
На 28 април 1949 г. Борис е вече в Лондон за прави първия си запис – Песента на Варлаам из “Борис Годунов” с оркестър “Филхармония” и Херберт фон Караян. Престоят в Лондон е кратък – Борис трябва да се във Флоренция за Матеус Пасион и в Рим...за сватбата си.
На 15 май 1949 г. Борис Христов се оженва за Франка де Рензис в Капела Етиопе във Ватиканските градини. Проста церемония, в тесен кръг. Борис има толкова ангажименти, че няма време да се организира нещо по-голямо, а още по-малко пък има време за сватбено пътешествие. За Борис Христов присъствието на Франка е вече жизнено необходимо и такова ще остане до смъртта му 44 години по-късно, въпреки пълното му отдаване на кариерата. През цялата тази блестяща кариера тя е неизменния му съветник – в дома им се пазят безброй листове изписани от по време на репетиции и представления – сценични бележки, мнения за акустиката на залата, за темпата, за интонацията, за съзвучието с оркестъра и т. н.
През лятото на 1949 г. Борис Христов участва в Залцбургския фестивал в два днес почти легендарни концерта под диригентството на Караян – Вердиевия Реквием и Бетовеновата Девета симфония. И фестивалът и градът са доста по различни от военните години, когато Борис пребиваше в Залцбург. Следва друго забележително участие в Люцерн – “Сътворението” от Хайдн с Вилхелм Фуртвенглер на диригентския пулт. Интересно за това участие е да се отбележи, че на репетициите Фуртвенглер укорява немците Зеелер и Лудвиг за недобрата дикция на немски (?!) и посочва като пример за блестяща дикция българина Христов.
През септември Борис прави поредната си дебютна роля – Сенека в “Коронацията на Попея” от Клаудио Монтеверди и отново (за кой ли път?!) предизвиква фурор в публика и критика с изпълнението си. Интересно е да се отбележи, че през октомври Борис пее за първи и последен път ролята на Банко из “Макбет” на Верди и то не на сцена, а в радиоизпълнение за Торинското РАИ, макар че прочутата ария на Банко “Come dal ciel precipita” е една от най-често изпълняваните от него на концертния подиум. В началото на септември Борис и Франка заминават за Лондон, където трябва да се състои дебютът на Борис в Ковънт Гардън в ролята на Борис Годунов. Постановката е made in England – от диригента до певците, от езика до режисурата. Борис знае малко английски, но и през ум не му минава да пее партията на този език. Той настоява и получава съгласие да пее на руски, което предизвиква буря от полемики по вестниците, тъй като останалите певци и хора пеят на английски. Големият проблем обаче се оказва режисьора – 24-годишния Питър Брук, който вече е известен с нетрадиционните си и скандални постановки. Това е първият, но не и последен сблъсък на Борис Христов с режисьори, певци и театрални агенти. Между двамата се разгарят остри спорове по отношение на декорите и сценографията, което в крайна сметка води до съобщение на Борис към сър Дейвид Уебстър, че той възнамерява да се откаже от постановката.
Вляво: Борис Христов като Филип II
Самият Херберт фон Караян, който по същото време е в Лондон за Деветата на Бетовен с участието на българския бас, убеждава Борис и Франка, колко отрицателни последствия може да има един такъв скандал за една кариера, чието международно утвърждаване до голяма степен зависи от това участие в Ковънт Гардън, но Борис остава непреклонен: “Или ще се махне тази сцена, или ще се махна аз!”. Няколко дни преди премиерата, когато положението изглежда почти безнадежно и семейство Христови вече стягат куфарите, сър Дейвид Уебстър съобщава на Борис, че има картбланш за съответната сцена. Премиерата на 19 ноември 1949 г. е триумфална! През следващите 30 години Борис Христов е един от най-обичаните и аплодираните певци в Ковънт Гардън! С Питър Брук се слага началото на цяла поредица конфликти в артистичните среди, които съпътстват Борис почти през цялата му кариера и му спечелват славата на труден характер, главно защото той е човек, който не прави компромиси с изкуството и не е пасивна пионка в ръцета на режисьори, сценографи и диригенти, а активен участник във всеки един елемент на спектакъла – пеенето, актьорската игра, декорите, костюмите, грима.
Пътят към върховете вече е открит пред Борис и той поема смело по него, за да се превърне в легенда. Няма да описвам подробно кариерата му – безкраен низ от триумфални спектакли, концерти и радиоизпълнения – както правих досега, тъй като ще отегча до смърт читателите. Тези които се интересуват ще погледнат таблицата в която тези неща са отразени подробно. Има обаче множество твърде интересни факти, роли и записи, които не мога да не спомена.
През януари 1950 г. Борис дебютира в друга ключова басова партия – Мефистофел във “Фауст” от Гуно. През март същата година пее в “Танхойзер” в Неаполския театър Сан Карло под палката на Карл Бьом. С този спектакъл е свързана следната интересна случка. Карл Бьом се втурва в гримьорната на Христов и заявява: “Браво, Борис, ти си страхотен артист, а гласът ти е изключителен!”. Басът отговаря с леден глас: “Маестро, преди няколко години, когато бяхте диригент на Виенската Щатсопер, се явих на прослушване при Вас и въобще не ме забелязахте.” Бьом е безкрайно изненадан, защото не си спомня случая. “Виждаш ли, Борис, как човек може да допусне ужасна грешка и в изкуството.” Те повече не работят никога заедно.
На 27 май 1950 г. Борис дебютира в другата своя коронна роля (освен Борис Годунов), която го прави легендарен – Филип II из “Дон Карлос” на Верди. Мястото е Флорентинския Театро Комунале, диригента – вече легендарния Тулио Серафин (който дирижира “Дон Карлсо” още от 1912 г.), отзивите – възторжени. В следващите 31 години Борис ще пее тази роля повече от 150 пъти на три континента! Съдбата на Борис Годунов е подобна – тази роля присъства е репертоара на Борис Христов 26 години и също е пята над 150 пъти. В тези две ключови за басовия репертоар роли – баезкрайно драматични и трагични – Борис Христов впечатлява публиката, във всеки един спектакъл с всичко – глас, актьорска игра, грим, костюми и всичко това съчетано в едно пълно превъплъщение в героя, което по мнението на мнозина остава ненадминато!
На същия Флорентински фестивал Борис дебютира и в ролята на Агамемнон из “Ифигения в Авлида” от Глук. Режисьорът Херберт Граф, с който Христов ще работи често и в бъдеще, решава да включи кавалерийското училище на карабинерите, тъй като размерите на сцената позволяват воините да влязат на коне. Борис Христов категорично отказва дубльор – той е отличен ездач и сам води армията си, яхнал бял кон и облечен в пурпурна мантия. “Освен като певец, пожънах аплодисменти и като ездач” спомня си той.
В края на 1949 г. с Борис Христов се свързва Сол Хюрок и му предлага дяволски съблазнителен договор – голямо турне в Америка, което включва откриване на сезона 1950/51 г. в Нюйоркската Метрополитен опера с “Дон Карлос”. Борис приема без да предполага какви трудности ще срещне! Намесва се политиката. На Борис е отказана виза, тъй като господата се уплашили да не би да пуснат на американска земя комунистически шпионин, тъй като Борис е все още с българския си паспорт (не е получил италиански), въпреки че няма никаква пряка връзка с комунистическа България. Абсурдна ситуация, като се има предвид, че Борис Христов никога не е крил антикомунизма си и точно по тази причина се е установил на Запад!
За щастие през 50-те години европейските театри се надпреварват да канят Борис Христов и американския инцидент е бързо забравен. През 1951 г. той дебютира в ролята на дон Руи Гомец да Силва от “Ернани” на Верди и в двете роли из “Княз Игор” на Бородин – княз Галицки и хан Кончак, а през 1952 г. той дебютира и като Мефистофел в едноименната опера на Бойто. Общо ролите, които Борис Христов е пял са около 60, без да се броят партиите в църковните произведения – кантати, реквиеми, оратории.
През юли 1952 г. Борис Христов осъщестява първия си пълен запис на опера – “Борис Годунов”, където изпълнява и трите централни басови партии – Борис Годунов, Пимен и Варлаам. Това се прави за първи път! Някои го критикуват за това, а други се възхищават на фантастичното му превъплъщение в три коренно различни образа.
През 1953 г. той пее Борис Годунов за първи път и в Париж, където има небивал успех, и е наречен, не много оригинално според мен, “новия Шаляпин”. Борис Христов никак не обича подобни сравнения и показателни за това са следните две случки. След прием в музея на операта една възрастна почитателка възторжено заявява: “Вие пеете като Шаляпин!”, следва нетърпящ никакво възражение отговор: “Аз пея, както пея АЗ!”, а когато един френски журналист си позволява да го попита какво мисли за големия руски артист, Христов отговаря с убийствен хумор: “Шаляпин? Никога не съм чувал това име!”.
През октомври 1953 г. Борис Христов прави в Париж и първия от двата си записа на ролята на Мефистофел из “Фауст” от Гуно. Решено е записа на сцената в църквата да се направи в катедралата “Сент Йосташ”, тъй като по всеобщото мнение там се намира най-добрия орган във Франция. Кой знае защо, дали да се пресъздаде нощната атмосфера или поради невъзможност записа да се направи през деня поради службите в храма, се решава сцената да се запише между полунощ и четири часа през нощта. Студът е страхотен и енорийския свещеник, обзет от милост към артистите, им поднася отвреме-навреме горещ чай да се постоплят. Всеки път, когато поднася чай на Борис Христов той възкликва с престорено неодобрение: “О, Господи, да давам да пие и на Дявола!
Може би тук е мястото да спомена две думи за едно най-впечатляващите неща около Борис Христов – неговата дискография, която обхваща един период от повече от 30 години – от първия му запис на 28 април 1949 г. на песента на Варлаам до последните му записи през май/юни 1980 г. на песни от Александър Гречанинов.
Дискографията му е меко казано огромна – само оперите от Верди, на които е направен пълен запис с негово участие са 8; от тях само на “Дон Карлос” има 5 официални записа (2 студийни и 3 от спектакли); “Аида”, “Ернани”, “Силата на съдбата” и “Сицилиански вечерни” са с по 2. Към всичко това се прибавя множество арии из тези опери, записани в студио или на концерт и двата записа на Реквием (1949 г. с Караян и 1959 г. със Серафин). Не мога да пропусна да отбележа някои от тези арии – на първо място прочутия монолог на Филип II “Ella giammai m'amo” в записа с Херберт фон Караян и оркестър “Филхармония” направен на 28 ноември 1949 г. – контрастите в динамиката са поразителни, а за тъгата, болката и мъката, които струят с изключителна сила просто нямам думи! Друг феноменален запис е речитатива, каватината и кабалетата на Гомец да Силва “Che mai vegg'io...Infelice, e tuo credevi...L'offeso onor” направен на 6 март 1951 г. със същия оркестър, но под палката на Анатоле Фистулари. Няма какво да кажа, просто трябва да се чуе!
Интересно е да се отбележи, че Борис рядко е пял комични образи на сцената, винаги е предпочитал драматичните и трагични персонажи. Записите на арията на Лепорело "Madamina, il catalogo e questo" из “Дон Жуан” на Моцарт и арията на Дон Базилио "La calunnia e un venticello" из “Севилския бръснар” на Росини разкриват огромния му потенциал и в тази област. Борис до края на кариерата си съжалява, че така и не му се отдава възможност да пресъздаде на сцена образа на Лепорело, чиято прочута ария той е пял десетки и записал пет пъти. И двете арии фигурират в прочутия му рецитал изнесен на 23 декември 1976 г. в Лугано, където гласът на Борис Христов, вече 62-годишен и с 30-годишна кариера зад гърба си, отново поразява със своята чистота, богатство и мощ.
Разбирам, че съм отегчителен, но трябва да отбележа и Мусоргски – освен двата студийни записа на “Борис Годунов”, в които изпълнява и трите роли (1952 г. с Добровен и 1962 г. с Клюитанс) с участието на Борис Христов съществува и едно радио изпълнение на “Хованщина”, както и множество записи на отделни арии. Емоционалната експресивност в изпълненията на Борис Христов винаги е наистина невероятна, но като че ли тя най-силно изпъква в музиката на Мусоргски. На моменти пеенето (почти декламация понякога) стига до такъв трагизъм, какъвто е просто трудно да си представи човек, че може да се изрази с глас! Прекрасен пример за това е монологът на Борис "Достиг я высшей власти", “Прощаването и смъртта на Борис”, както и Серенадата из цикъла “Песни и танци на смъртта”.
С творчеството на Модест Мусоргски е свързано може би най-колосалното постижение на Борис Христов в областта на звукозаписа – той е първия, който осъщестява пълен запис на всичките 63 песни на големия руски композитор в периода 1955/57 г., които са издадени в 4 плочи, към които има красив албум, в които са дадени текстовете на всички песни (в оригинал и превод на английски, италиански и френски) и историко-естетически анализ на всяка една от тях (дело на самия Борис Христов). Един критик заявява дори, че му се струва, че най-великото произведение на Мусоргски не е “Борис Годунов”, а тези 4 плочи.
Тук трябва да отбележа, че репертоара на Борис Христов излиза далеч от рамките на операта. Той е записал и безброй руски песни – както народни, така и от Римски-Корсаков, Чайковски, Бородин (заедно с два записа на “Княз Игор”, в които пее и Галицки и Кончак), Кюи, Балакирев, Гречанинов, Глинка, Рахманинов. Трудно изброими са и камерните концерти, в които Борис Христов е пял много от тези песни. Той е един от малкото, които са съумяли да постигнат върхове на оперната и концертната сцена. Да не говорим за огромната му роля при популяризирането на руските песни. Няма да се спирам повече върху песенния репертоар, но горещо Ви препоръчвам да чуете “Пророк” от Римски-Корсаков в уникалния запис с Андре Клюитанс и прекрасния текст на Пушкин. Човек не може да не остане поразен от невероятната мощ и плътност на гласа и в същото време от гъвкавостта и подвижността му!
Освен операта и песните (класически и народни) има и трето направление в записите на Борис Христов – църковно-славянската музика. Тук се отнасят главно уникалните записи на поредица български и руски църковно-славянски песнопения направени през октомври 1976 г. и “Liturgia domestica” от Александър Гречанинов записана през ноември 1979 г. И двата записа са направени в “Александър Невски” и още веднъж разкриват музикалната универсалност и уникалност на Борис Христов.
Операта, песните и църковната музика са три различни свята; и в трите, както каза веднъж една радиоводеща “Борис Христов е единственият и Борис Христов винаги ще си остане Борис Христов”.
В живота на Борис Христов не липсват и лични драми. През лятото на 1956 г. той дебютира в най-известния Южноамерикански театър – “Колон” в Буенос Айрес с две от коронните си роли – Борис Годунов и Мефистофел от “Фауст” на Гуно. По същото време Франка е бременна и Борис е извънредно щастлив, че ще става баща. На една репетиция на Франка и се завива свят и тя губи съзнание за кратко, след като се свестява веднага отива в болницата сама, за да не прекъсва репетицията. Лекарите са категорични – налага се спешна операция. Борис се прибира вкъщи и не заварва жена си, когато му казват какво е станало, той се хвърля в първото такси и пристига в болницата. Операцията е свършила, Франка е добре, но детето е загубено и те няма да могат да имат повече деца. И двамата са съсипани. Фанатичен професионалист Борис продължава репетициите, а мъката му остава скрита за колегите му. Спектаклите имат триумфален успех.
След Южна Америка най-после се осъществява и американското турне, което се е оказало невъзможно преди 6 години. Сол Хюрок е организирал поредица спектакли и концерти. Най-забележителното от това американско турне е финалът му – галаконцерт на 10 декември 1956 г. в студията на NBC в Ню Йорк под диригентството на Алфред Валенщайн. В концерта участват изключителни артисти, като например пианиста Артур Рубинщайн. Борис Христов изпълнява “Прощаването и смъртта на Борис” из “Борис Годунов”. Франка си спомня: “Бях в ложата заедно с президента на NBC и със съпругата на Артур Рубинщайн, която, убедена в значимостта на съпруга си, почти не ме погледна. Големият пианист след изпълнението си дойде в ложата и изслуша мълчаливо “Прощаването и смъртта на Борис”. След това Рубинщайн, силно развълнуван, ме прегърна и ми каза (без да обръща внимание на погледите на жена си), че Борис е единствен, че е по-добър от Шаляпин, че е изключителен и че той никога не е слушал подобен артист.
Следващото американско турне, през есента на 1957 г., също има огромен успех, но завършва преждевременно с конфликт. Концертите трябвало да бъдат 25 и то доста добре платени, но програмата е убийствена – един ден Борис трябва да пее в Канада, където е 15 градуса под нулата, а на следващия в Калифорния, където е 30 градуса на сянка. Борис се отказва от договора. “Губите цяло състояние” – избухва Хюрок, на което Христов отговаря твърдо: “Иначе ще изгубя гласа си.
Сред множеството конфликти на Борис Христов особено известен е този с Мария Калас. През януари 1955 г. те пеят заедно в “Медея” от Керубини. Борис, след като вижда, че неговата роля (на Креон) е орязана поне с една трета, отказва да участва. В крайна сметка съкращенията са премахнати и Борис приема ролята, но Калас започва да се цупи, тъй като Креон сега е станал твърде централен герой. Следва измъчено помирение между двамата, което обаче се оказва само затишие пред буря. По време на молитвата на Креон избухват викове, освирквания и обиди от клакьорска група, за чието наемане е отговорен не друг, а съпругът на Мария Калас. Стига се дори да нахлуване на полиция в ложите, за да се успокоят разгорещените страсти. Когато в края на второ действие Калас се приближава към сцената, за да се поклони сама, Борис и препречва пътя с думите: “Или всички излизаме заедно или никой не излиза”. Въпреки буйните аплодисменти никой не излиза на сцената, а накрая театралния директор обяснява ситуацията: “О, нищо сериозно. Просто малко допълнение към гръко-българската война”. Калас и Христов приключват предварително заявените спектакли и никога повече не пеят заедно на оперната сцена.
Друг титаничен конфликт се разиграва между Борис Христов и друг голям български бас – Николай Гяуров. Всичко става в края на 1960 г. и началото на 1961 г., когато двамата участват в постановка на “Дон Карлос” в Миланската Скала – Борис Христов в ролята на Филип II, а младия Гяуров в ролята на Великия Инквизитор. Между двамата велики баси веднага се разгаря омраза, за която основна причина е политиката – Гяуров е подкрепян от комунистическия режим в България; от същите тези хора, които отказват виза на Борис, за да се прибере в родината си за погребението на баща си по-рано същата година. Парадоксално, но през цялата си 40-годишна кариера Борис Христов не е пял пред публика в родината си след дебюта си в Италия, именно поради политически причини свързани с комунизма в България! Цяло чудо е, че му е било позволено да прави записи в България и то на църковна музика! Но да се върна на конфликта с Гяуров. Публиката е потресена от гнева, който се развихря с невероятна сила на сцената, като повечето хора си мислят, че това е резултат само от драматичната сила на операта. Конфликтът става нетърпим и Борис заявява, че театърът е малък за двама им. Ръководството на Скалата избира Гяуров и той се превръща в неин любимец през следващите десетилетия! На Борис Христов предлагат да приключат договора му с четири представления на “Парсифал”, за които вече са започнали репетициите. На 11 май 1961 г. вратите на Миланската Скала се затварят завинаги за Борис Христов.
В средата на 60-те години една лична драма става причина вече превърналия се в жива легенда певец да започне да завоюва цялата си слава кажи-речи отначало. В края на 1964 г. той получава тежък мозъчен кръвоизлив. Подложен е на изключително тежка операция, която продължава 18 часа! Изходът от подобна операция рядко е успешен. Във вестниците вече се подготвят статиите, които се пишат, когато някоя известна личност почине. Обаче...не само, че операцията е успешна, но и още на следващата пролет през 1965 г. Борис Христов е вече напълно възстановен, без каквито и да е физически или психически увреждания. Но от нито един театър не идва предложение за спектакъл! До края на годината идват само няколко плахи покани за концерти – Девета симфония на Бетовен, Реквием на Верди (за които е “виновен” старият му приятел Виторио Гуи), песни и арии, но нито един оперен спектакъл. Нито един театър не иска да рискува и да покани Борис Христов, а само година по-рано театралните директори са се хващали за косите само и само да осигурят феноменалното му гласово и актьорско присъствие. Най-после един театър рискува: може би театърът, който най-много обича Борис през всичките години на кариерата му, там където той е получил най-много и най-бурни аплодисменти – Ковънт Гардън. Сър Дейвид Уебстър, който между другото единствен, като представител на една институция изпраща цветя на Борис в мрачните дни на болестта му, го кани за 7 представления на “Борис Годунов” в края на 1965 г. и началото на 1966 г. Целия оперен свят е потресен от силата с която Борис Христов се завръща на сцената!
Разбира се, в края на 60-те, 70-те и началото на 80-те години кариерата на Борис Христов не е така интензивна, както по-рано. Той пее по-малко на брой роли и повече набляга на концертна дейност, но това не означава, че тези години трябва да се подценяват, още повече, че през тях, и без това огромния му репертоар, се увеличава още повече – той пее за пръв път в “Разбойници” от Верди и “Саул и Давид” от Нилсен.
Неговото последно участие в опера е през януари 1982 г. в Парма в ролята на Филип II, където в ролята на Елизабет му партнира Гена Димитрова и това слага началото на нейната блестяща международна кариера. Въпреки, че тя отдавна пее в престижни театри, именно това участие с Борис Христов е решаващо за нейната кариера и я прави истинска звезда.
Последният му концерт е на 2 юни 1986 г. в Българската академия в Рим, където изпява “Многая лета” от Бортнянски заедно с хоровата капела “Светослав Обретенов”. След лятото Борис е ангажиран за концерти с диригента Рикардо Шайи в Амстердам. За съжаление тези ангажименти не се осъщестяват – здравословното му състояние се влошава рязко и с кариерата му е свършено. Започва преподаване в Българската академия. През 1992 г. нови здравословни проблеми го принуждават да спре и тази своя дейност. На 28 юни 1993 г. новината за смъртта на Борис Христов обикаля света.
Накрая, в заключение, бих искал да спомена няколко думи за Българската академия в Рим – великолепен пример за патриотизмът на Борис Христов, който винаги е бил един истински БЪЛГАРИН! Факт е, че между 2000-те тома литература в библиотеката на Борис малката извехтяла “История славяноболгарская” заема своето място; факт е и, че Борис откупува на баснословна цена от един италиански колекционер оригинален портрет на Ботев! Но аз май пак се отнесох....та за какво говорех? А, да! За Българската академия. Още през 70-те години у него се заражда идеята да превърне римската си вила в учебен център, където да се обучават млади и талантливи български гласове. През април 1978 г. вилата е дарена на българската държава – започват дълги и упорити борби с Министерство на културата в София и с малоумните комунистически бюрократи, докато всичко се узакони и официално се открие Българската академия в Рим. Не един и двама български певци са започнали триумфална международна кариера от това място.
Едва ли има по-подходящ завършек за тези някоко думи в памет на Борис Христов от самите негови думи казани пред български кореспондент в Милано през 1960 г.: “Кой не иска да се върне у дома?...Как искам да отпочина на родна земя...Сега обаче имам извънредно много задачи. Аз нямам право да се отказвам от моите ангажименти, защото България трябва да се гордее с мене така, както и аз се гордея, че съм българин!”
P. S. Разбира се, това е само един щрих от творчеството и живота на Борис Христов. В него липсват твърде много неща от цялата картина, но все пак надявам се, че съм успял да Ви заинтригувам поне малко.
събота, 12 януари 2008 г.
За създателят на "Вардар"
-
Няколко думи за България и Европа от музикална гледна точка
Автор: Александър Арсов
Това е нещо средно между репортаж от мястото на събитието, музикална история и лично мнение. Основната му част е написана върху музикалната беседа, която се състоя в зала "Филип Кутев" на Съюза на Българските композитори на 12 август 2007 г. и най-вече върху великолепното слово на Владимир Владигеров, племенник на един от най-големите български композитори – Панчо Владигеров (1899 – 1978). Отдавна не ми се беше случвало да се гордея, че съм българин. Ето, че сега стана точно така. Затова искам да споделя с вас няколко думи за България и Европа от музикална гледна точка, като веднага искам да подчертая, че между думите на Владимир Владигеров и моите мисли рязка граница не мога да направя. Освен това, от политика и дипломация (опазил ме Господ!) разбирам точно толкова, колкото и от атомна физика и макар че не разбирам кой знае колко повече от музика – оценявам я (и изкуството въобще) като един безценен универсален език и белег най-голямото възможно признание за един човек. Или за една държава.
Предполагам, че всички сте чували прочутата рапсодия "Вардар" на Панчо Владигеров. Най-малко нейният вариант за оркестър от 1928 г., който е доста по-известен от оригинала за цигулка и пиано композиран през 1922 г. Това е едно най-популярните български произведения и все пак... Какво знаем за Панчо Владигеров? Какво е направил този човек за българската музика и за България въобще? За да се опитам да отговоря на този въпрос, трябва да ви върна в 20-те години на ХХ в.
През март 1920 г. Панчо Владигеров, след като е отбил военната си служба в София, заминава за Берлин, където вече е прекарал шест години (1912-18 ) в активно обучение. В края на същата година той получава (за втори път!) престижната Менделсонова награда, която Берлинската академия на изкуствата връчва за най-хубава композиция на млад композитор. На Панчо тя е присъдена за оркестрацията му на три пиеси – "Копнеж", "Страст" и "Изненада" – из собствения му цикъл "Десет импресии" за пиано, оп. 9. В началото на следващата 1921 г. Владигеров завършва своя Концерт за цигулка и оркестър във фа минор, оп. 11, който е изпълнен за първи път на 5 март същата година не от кой да е, а от известния немски цигулар Густав Хавеман и Берлинската филхармония под диригентството на Фриц Райнер и не къде да е, а в Beethoven Saal. Малко по-късно самият Панчо Владигеров свири като солист на Берлинската филхармония (под палката на Артур Льовенщайн) в собствения си Първи клавирен концерт, оп. 6 (за който, впрочем, му е била дадена първата Менделсонова премия).
Едва навършил 22 години (роден е на 13 март 1899 г. в Цюрих) Панчо Владигеров вече е утвърден композитор. Немската критика възхвалява изпълнителското му клавирно майсторство и зрелите му композиторски умения. И тогава се случва нещо, за което аз разбрах срамно скоро и което наистина ме потресе. Внимавайте!
На 23 април 1921 г. в Голямата зала на Musikverein се изнася един Novitten konzert ("Концерт с новости"). Виенските филхармоници свирят под диригентството на Хераклит Несторов (1896–1940; един голям, но напълно забравен днес българин). В програмата са включени: "Легенда", оп. 8 за тенор и оркестър и вече споменатите три оркестрирани импресии от Панчо Владигеров и симфоничната поема "Един летен ден" от Хераклит Несторов.
"Нищо особено" сигурно ще кажете вие. Концерт като концерт. Да, ама не! Това е един исторически за България концерт! Защо? Знаете ли кога друг път се е случвало българин да дирижира Виенската филхармония, един от най-престижните световни оркестри, в митичната Голяма зала на Musikverein в концерт, чиято програма е съставена само от творби на български композитори? Никога! Това означава, че в културно отношение България е била пълноправен член на Европа още тогава. И това е било 86 години преди приемането й в Европейския съюз; 36 години преди първите предтечи на ЕС въобще да се появят на бял свят. По-малко от половин век след петте века османски мрак България излиза на сцената на Европейското изкуство и култура в една от нейните най-престижни в това отношение столици – Виена. И то чрез изкуството, на което Виена е сигурно най-големият символ в целия свят – музиката.
Панчо Владигеров е един хората с огромен принос за издигането на България в това отношение. Още през 1923 г. едно най-големите австрийски издателства тогава (пък и в цял свят до днес), Universal Edition, предлага на едва 24-годишния тогава българин десетгодишен договор за издаване на негови творби. До средата на 30-те години много негови произведения се появяват на бял свят с печата на престижното издателство. През 20-те години Панчо, като пианист и композитор, и неговият брат-близнак, Любен – като цигулар, печелят слава навсякъде, където се появят. По това време Панчо Владигеров композира и музиката към редица постановки в Deutsches Theater не на кой да е, а на Макс Райнхард – един най-големите реформатори в немския театър. И още нещо – записва собствени творби за легендарната звукозаписна фирма Deutsche Grammophon.
На концерта при завършването си на Залцбурския Моцартеум (25 юни 1926 г.), Херберт фон Караян изпълнява като солист Първия клавирен концерт на Панчо Владигеров. Това слага началото на легендарната привързаност на великия диригент към българските артисти дълги години наред – певци, хорови състави, инструменталисти – на концертния подиум или оперната сцена. Един от тях, големият пианист Алексис Вайсенберг, е ученик на самия Панчо Владигеров.
Дори в по-късни години големият български композитор не спира да представя България на най-високо ниво в Европа. И да я прославя. През 1937 г. "Вардар" е изпълнена в Дрезден под палката на големия Паул ван Кемпен. Година по-късно в Щутгартската опера звучи Третия му концерт за пиано и оркестър. Особено показателен в това отношение е концертът състоял се на 3 март (не случайно!) 1947 г. в Голямата зала на Musikverein. Програмата е изцяло от творби на Панчо Владигеров, а той самият е солист в Третия си клавирен концерт. Съпроводът е на Виенските симфоници – вторият по престиж оркестър във Виена. Отново в една от най-красивите и почти легендарни зали на една от най-големите музикални столици в света звучи българска музика.
През 1932 г. Панчо Владигеров се завръща в България, където му е предложено професорско място в Музикалната академия. А и нашествието на фашизма хвърля тъмна сянка върху европейските му триумфи. Защото той е наполовина евреин – предците на баща му, Харалан Владигеров, са родом от Шумен, но майка му, Елиза Пастернак е еврейка, родена в Одеса (и между другото – роднина на прочутия писател Борис Пастернак).
Как стоят нещата днес? На 1 януари 2007 г. ни приеха официално в ЕС. Два дни по-късно взех да виждам надписи по разни разнебитени кафенета "Цените са в български лева". Питам се, толкова ли е тъп този народ, че да си мисли неща от сорта на: "Днес ни приеха, утре минаваме на евро, вдругиден всичко ще се оправи". Явно да. Отвсякъде валят обещания за чуждестранни инвестиции, повишаване на заплатите и стандарта на живот, нови възможности за реализация, оправяне на икономиката и т. н. Все същите приказки, които слушаме от години наред, но вече с оттенък на изключителен (европейски?!) реализъм. Приказки, които в най-добрия случай ще станат реалност след доста години. Сигурно ще станат, макар че Европейският Съюз не е нито панацея, нито манна небесна. Но не това е най-лошото. Не и това, че представите ни за Европа и европейски манталитет се свеждат само и единствено до материалното. А кое тогава? Това, че днес в умовете на европейските политици, и културни дейци най-вече, все още съществуват бариери и непоклатими предразсъдъци, но никой не ги забелязва. А се виждат... Виждат се най-добре, когато се обърнем към изкуството и особено към музиката. Поне там най-добре ги виждам аз.
Кажете ми кога ще се повтори това чудо от 1921 г.? Български диригент да дирижира Виенската филхармония в Голямата зала на Musikverein и програмата да е съставена изцяло от български творби? В момента това е абсолютно невъзможно. А колкото и да се вглеждам в кристалната си топка, не мога да видя кога ще се случи и в бъдеще. Кажете ми кога световно издателство ще предложи на 24-годишен български композитор да издава творбите му? Кажете ми кога българин ще направи запис на собствени произведения за такъв гигант в областта на класическата музика като компанията Deutsche Grammophon. Аз не знам кога. Мога само да предполагам. Вероятно – никога!
На какво се дължи това? Труден въпрос. Историята е сложно нещо и никак не е лесно да се извлекат ценните поуки, които тя ревниво пази. Петте века турско робство съсипаха историята ни, която може и да е по-древна от Европейската, но не и по-богата. И все пак, те не успяха да съсипят това, което петте десетилетия тоталитарен режим едва не пратиха в небитието – българското изкуство и култура. Комунистическата идеология тъпчеше наред и цяло чудо е, че някои успяха да се измъкнат и продължиха да разнасят славата България по световните сцени. Дали са били нейни пионки или врагове е без значение. Всичко това обаче не беше достатъчно, за да можем днес да бъдем пълноправни европейци в културно отношение. Политически и географски – може би, но по отношение на изкуството – не. Не защото няма талантливи български артисти. Има. И те правят страхотни кариери къде ли не. Но така и не достигат най-високите върхове. Защото, никой европеец няма да си го признае, но те се приемат с едно наум. Дава им се парче от тортата, но без черешка. А това съвсем не е било така... преди 86 години!
Когато дойде денят, в който се повтори онова събитие от 23 април 1921 г., тогава аз ще се почувствам истински европеец и ще се гордея да бъда българин повече откогато и да било. Тогава ще се почувствам пълнокръвна част от европейската история, култура и изкуство. Тук и сега. А не някъде там, в периферията на времето и пространството. Тази мечта ще се сбъдне най-вероятно, когато жена стане главен диригент на Виенската филхармония. А и най-върлите феминистки не вярват в това...
Естествено, давам си сметка, че това едно твърде ограничено – само до музиката като изкуство – виждане и при това лично мое... Дано не съм прав и бъдещето ме опровергае...
Няколко думи за България и Европа от музикална гледна точка
Автор: Александър Арсов
Това е нещо средно между репортаж от мястото на събитието, музикална история и лично мнение. Основната му част е написана върху музикалната беседа, която се състоя в зала "Филип Кутев" на Съюза на Българските композитори на 12 август 2007 г. и най-вече върху великолепното слово на Владимир Владигеров, племенник на един от най-големите български композитори – Панчо Владигеров (1899 – 1978). Отдавна не ми се беше случвало да се гордея, че съм българин. Ето, че сега стана точно така. Затова искам да споделя с вас няколко думи за България и Европа от музикална гледна точка, като веднага искам да подчертая, че между думите на Владимир Владигеров и моите мисли рязка граница не мога да направя. Освен това, от политика и дипломация (опазил ме Господ!) разбирам точно толкова, колкото и от атомна физика и макар че не разбирам кой знае колко повече от музика – оценявам я (и изкуството въобще) като един безценен универсален език и белег най-голямото възможно признание за един човек. Или за една държава.
Предполагам, че всички сте чували прочутата рапсодия "Вардар" на Панчо Владигеров. Най-малко нейният вариант за оркестър от 1928 г., който е доста по-известен от оригинала за цигулка и пиано композиран през 1922 г. Това е едно най-популярните български произведения и все пак... Какво знаем за Панчо Владигеров? Какво е направил този човек за българската музика и за България въобще? За да се опитам да отговоря на този въпрос, трябва да ви върна в 20-те години на ХХ в.
През март 1920 г. Панчо Владигеров, след като е отбил военната си служба в София, заминава за Берлин, където вече е прекарал шест години (1912-18 ) в активно обучение. В края на същата година той получава (за втори път!) престижната Менделсонова награда, която Берлинската академия на изкуствата връчва за най-хубава композиция на млад композитор. На Панчо тя е присъдена за оркестрацията му на три пиеси – "Копнеж", "Страст" и "Изненада" – из собствения му цикъл "Десет импресии" за пиано, оп. 9. В началото на следващата 1921 г. Владигеров завършва своя Концерт за цигулка и оркестър във фа минор, оп. 11, който е изпълнен за първи път на 5 март същата година не от кой да е, а от известния немски цигулар Густав Хавеман и Берлинската филхармония под диригентството на Фриц Райнер и не къде да е, а в Beethoven Saal. Малко по-късно самият Панчо Владигеров свири като солист на Берлинската филхармония (под палката на Артур Льовенщайн) в собствения си Първи клавирен концерт, оп. 6 (за който, впрочем, му е била дадена първата Менделсонова премия).
Едва навършил 22 години (роден е на 13 март 1899 г. в Цюрих) Панчо Владигеров вече е утвърден композитор. Немската критика възхвалява изпълнителското му клавирно майсторство и зрелите му композиторски умения. И тогава се случва нещо, за което аз разбрах срамно скоро и което наистина ме потресе. Внимавайте!
На 23 април 1921 г. в Голямата зала на Musikverein се изнася един Novitten konzert ("Концерт с новости"). Виенските филхармоници свирят под диригентството на Хераклит Несторов (1896–1940; един голям, но напълно забравен днес българин). В програмата са включени: "Легенда", оп. 8 за тенор и оркестър и вече споменатите три оркестрирани импресии от Панчо Владигеров и симфоничната поема "Един летен ден" от Хераклит Несторов.
"Нищо особено" сигурно ще кажете вие. Концерт като концерт. Да, ама не! Това е един исторически за България концерт! Защо? Знаете ли кога друг път се е случвало българин да дирижира Виенската филхармония, един от най-престижните световни оркестри, в митичната Голяма зала на Musikverein в концерт, чиято програма е съставена само от творби на български композитори? Никога! Това означава, че в културно отношение България е била пълноправен член на Европа още тогава. И това е било 86 години преди приемането й в Европейския съюз; 36 години преди първите предтечи на ЕС въобще да се появят на бял свят. По-малко от половин век след петте века османски мрак България излиза на сцената на Европейското изкуство и култура в една от нейните най-престижни в това отношение столици – Виена. И то чрез изкуството, на което Виена е сигурно най-големият символ в целия свят – музиката.
Панчо Владигеров е един хората с огромен принос за издигането на България в това отношение. Още през 1923 г. едно най-големите австрийски издателства тогава (пък и в цял свят до днес), Universal Edition, предлага на едва 24-годишния тогава българин десетгодишен договор за издаване на негови творби. До средата на 30-те години много негови произведения се появяват на бял свят с печата на престижното издателство. През 20-те години Панчо, като пианист и композитор, и неговият брат-близнак, Любен – като цигулар, печелят слава навсякъде, където се появят. По това време Панчо Владигеров композира и музиката към редица постановки в Deutsches Theater не на кой да е, а на Макс Райнхард – един най-големите реформатори в немския театър. И още нещо – записва собствени творби за легендарната звукозаписна фирма Deutsche Grammophon.
На концерта при завършването си на Залцбурския Моцартеум (25 юни 1926 г.), Херберт фон Караян изпълнява като солист Първия клавирен концерт на Панчо Владигеров. Това слага началото на легендарната привързаност на великия диригент към българските артисти дълги години наред – певци, хорови състави, инструменталисти – на концертния подиум или оперната сцена. Един от тях, големият пианист Алексис Вайсенберг, е ученик на самия Панчо Владигеров.
Дори в по-късни години големият български композитор не спира да представя България на най-високо ниво в Европа. И да я прославя. През 1937 г. "Вардар" е изпълнена в Дрезден под палката на големия Паул ван Кемпен. Година по-късно в Щутгартската опера звучи Третия му концерт за пиано и оркестър. Особено показателен в това отношение е концертът състоял се на 3 март (не случайно!) 1947 г. в Голямата зала на Musikverein. Програмата е изцяло от творби на Панчо Владигеров, а той самият е солист в Третия си клавирен концерт. Съпроводът е на Виенските симфоници – вторият по престиж оркестър във Виена. Отново в една от най-красивите и почти легендарни зали на една от най-големите музикални столици в света звучи българска музика.
През 1932 г. Панчо Владигеров се завръща в България, където му е предложено професорско място в Музикалната академия. А и нашествието на фашизма хвърля тъмна сянка върху европейските му триумфи. Защото той е наполовина евреин – предците на баща му, Харалан Владигеров, са родом от Шумен, но майка му, Елиза Пастернак е еврейка, родена в Одеса (и между другото – роднина на прочутия писател Борис Пастернак).
Как стоят нещата днес? На 1 януари 2007 г. ни приеха официално в ЕС. Два дни по-късно взех да виждам надписи по разни разнебитени кафенета "Цените са в български лева". Питам се, толкова ли е тъп този народ, че да си мисли неща от сорта на: "Днес ни приеха, утре минаваме на евро, вдругиден всичко ще се оправи". Явно да. Отвсякъде валят обещания за чуждестранни инвестиции, повишаване на заплатите и стандарта на живот, нови възможности за реализация, оправяне на икономиката и т. н. Все същите приказки, които слушаме от години наред, но вече с оттенък на изключителен (европейски?!) реализъм. Приказки, които в най-добрия случай ще станат реалност след доста години. Сигурно ще станат, макар че Европейският Съюз не е нито панацея, нито манна небесна. Но не това е най-лошото. Не и това, че представите ни за Европа и европейски манталитет се свеждат само и единствено до материалното. А кое тогава? Това, че днес в умовете на европейските политици, и културни дейци най-вече, все още съществуват бариери и непоклатими предразсъдъци, но никой не ги забелязва. А се виждат... Виждат се най-добре, когато се обърнем към изкуството и особено към музиката. Поне там най-добре ги виждам аз.
Кажете ми кога ще се повтори това чудо от 1921 г.? Български диригент да дирижира Виенската филхармония в Голямата зала на Musikverein и програмата да е съставена изцяло от български творби? В момента това е абсолютно невъзможно. А колкото и да се вглеждам в кристалната си топка, не мога да видя кога ще се случи и в бъдеще. Кажете ми кога световно издателство ще предложи на 24-годишен български композитор да издава творбите му? Кажете ми кога българин ще направи запис на собствени произведения за такъв гигант в областта на класическата музика като компанията Deutsche Grammophon. Аз не знам кога. Мога само да предполагам. Вероятно – никога!
На какво се дължи това? Труден въпрос. Историята е сложно нещо и никак не е лесно да се извлекат ценните поуки, които тя ревниво пази. Петте века турско робство съсипаха историята ни, която може и да е по-древна от Европейската, но не и по-богата. И все пак, те не успяха да съсипят това, което петте десетилетия тоталитарен режим едва не пратиха в небитието – българското изкуство и култура. Комунистическата идеология тъпчеше наред и цяло чудо е, че някои успяха да се измъкнат и продължиха да разнасят славата България по световните сцени. Дали са били нейни пионки или врагове е без значение. Всичко това обаче не беше достатъчно, за да можем днес да бъдем пълноправни европейци в културно отношение. Политически и географски – може би, но по отношение на изкуството – не. Не защото няма талантливи български артисти. Има. И те правят страхотни кариери къде ли не. Но така и не достигат най-високите върхове. Защото, никой европеец няма да си го признае, но те се приемат с едно наум. Дава им се парче от тортата, но без черешка. А това съвсем не е било така... преди 86 години!
Когато дойде денят, в който се повтори онова събитие от 23 април 1921 г., тогава аз ще се почувствам истински европеец и ще се гордея да бъда българин повече откогато и да било. Тогава ще се почувствам пълнокръвна част от европейската история, култура и изкуство. Тук и сега. А не някъде там, в периферията на времето и пространството. Тази мечта ще се сбъдне най-вероятно, когато жена стане главен диригент на Виенската филхармония. А и най-върлите феминистки не вярват в това...
Естествено, давам си сметка, че това едно твърде ограничено – само до музиката като изкуство – виждане и при това лично мое... Дано не съм прав и бъдещето ме опровергае...
Животът на героя
-
"Животът на героя", който промени историята
Автор: Александър Арсов
Обикновено когато нещата в класическата музика опрат до авторитетно критикуване с цел задоволяване на личната и безгранична суета, до жестоко оплюване в опит да се прикрият собствени комплекси, или просто до откровено избиване на простотия, която е не втора, ами направо първа природа за мнозина, тогава най-често се говори за Херберт фон Караян. Има обаче един композитор и една музика, когато всички тези очарователни интелектуалци или ценители (а най-често и двете наведнъж) замлъкват, а именно - симфоничните поеми на Рихард Щраус, към които спокойно биха могли да се причислят и двете му симфонии, "Алпийската" и "Домашната". В това отношение Караян единодушно (е, с някои редки, но за сметка на това тежки, психични отклонения) е признат за един от най-големите интерпретатори откакто съществува звукозаписна техника. Впрочем, голяма част от тази гениална музика е композирана съвсем малко преди нейното откриване, но това са подробности. Творбите на Рихард Щраус винаги са били неразделна част от репертоара на Караян и постоянен извор на вдъхновение през целия му живот, но подробното разглеждане на огромния брой записи на симфонична и оперна музика през годините надхвърлят както обема на тази статия, така и моите скромни възможности. Затова тук ще ви представя една единствена симфонична поема, и то в един точно определен запис, който, както ще видите, има историческо значение - за Караян, за DG, за историята въобще. Или поне за историята на музиката през XX в. И така, кой е този герой и как така неговият живот взе, че преобърна историята?
Естествено, става въпрос за прочутата творба на Рихард Щраус "Животът на героя", оп. 40 (Ein Heldenleben, op. 40), която носи оригиналното немско подзаглавие Tondichtung für grosses Orchester - симфонична поема за голям оркестър. Типично за Рихард Щраус творбата е смазващо грандиозна и предназначена не за голям, а за огромен оркестър - четворни дървени духови инструменти, осем валдхорни, пет тромпета, две туби и т. н. да не отегчавам читателя с инструментознание. Композирана през 1898 г., "Животът на героя" всъщност е последната симфонична поема на Рихард Щраус - с изключение на двете му симфонии! - и бележи най-важния повратен момент в живота на композитора, на границата на две столетия, когато той се обръща почти изключително към композирането на опери (за жалост според мен), които до края на живота му съставляват основната част от неговото творчество. Творбата може да се раздели съвсем условно на шест части, тъй като между тях няма абсолютно никакви паузи - непрекъснат звуков поток с продължителност около 40-45 минути, който пресъздава с неподражаема грандиозност Героя, неговите врагове, битки, постижения (героични, естествено) и, още по-естествено - неговата любима (тук под формата на соло цигулка). Опазил ме Господ да правя музикално-естетически анализи или да се занимавам с дълбокомислените твърдения на критиците, че Рихард Щраус, в изблик на чудовищен егоизъм, си направил музикален автопортрет в тази симфонична поема и т. н. Затова спирам дотук. Склонен съм да се съглася, че на този свят няма нищо съвършено. Някои неща, обаче, са дяволски близко до съвършенството и мисля, че те определено са неописуеми. "Животът на героя" от Рихард Щраус е сред тези редки бисери на музикалното изкуство, които просто трябва да се чуят, и то задължително в блестящо изпълнение. Точно тук стигаме до Хърби.
Симфоничната поема "Животът на героя" на Рихард Щраус несъмнено е било едно от любимите произведения на Херберт фон Караян и понеже не обичам да дрънкам празни приказки, ще приведа цифри. Караян е дирижирал "Героя" на 70 концерта в продължение на 55 години - от 1933-та с оркестъра на Градския театър в Улм до 1988-ма с Берлинската филхармония, - между които има дори изпълнения като гост на Ню Йоркската и Лос Анджелиската филхармонии, запазени впрочем на пиратски записи (общо тези изпълнения са над десет, но останалите са с Берлинската филхармония къде ли не по света), макар че едва ли някога ще бъдат издадени официално. Като оставим настрана пиратството, въпреки цялата ми привързаност към него, Караян е оставил три официални студийни записа на "Героя", всичките с Берлинските филхармоници, но направени за две различни компании - EMI (1974) и DG (1959, 1985). Последният запис, дигитален и с убийствено качество на звука, е използван и за видео продукцията на Telemondial и SONY от същата 1985-та година. Записът за EMI пък е забележителен с дълбочината и усещането за присъствие на живо в концертната зала, което създава у слушателя. Впрочем това е характерно за почти всички записи на Караян за EMI , на които тон-режисьор е Волфганг Гюлих - по всяка вероятност главният "виновник" за толкова различното звучене от по-полирания и по-плътен звук на записите за DG, където тон-режисьорското място е окупирано най-вече от Гюнтер Херманс. Но всичко това са подробности, които може би не са съвсем безинтересни за ценителя на тази музика, но със сигурност нямат и някакво особено голямо значение. Освен ако горкият човек не залита из мрачните дебри на аудиофилството, но това вече са твърде тежки случаи, пред които съм безсилен.
Без капка преувеличение може да се каже, че и трите записа са велики, просто защото и в трите на диригентския подиум е Херберт фон Караян, но какво прави първият от тях уникален? Може да се предположи, че не е интерпретацията на творбата, макар че нейните мащаби дават кажи речи необятни възможности за различен прочит. Известни разлики, разбира се, има, но очевидно още през 1959 г. Караян е имал ясна концепция как трябва да звучи "Животът на героя" и тя не е имала нужда от съществени ревизии през следващия четвърт век. Техническото ниво на записа от 1959 г. също не би могло да бъде основен белег на неговата значимост, даже според мнозина то е основният (че и единствен даже) недостатък на това изпълнение. Макар че качеството на звука е отлично за времето си, по-късните записи (особено дигиталното чудовище!) го превъзхождат значително, а при Рихард Щраус - с неговата страховита оркестрация и дяволски сложни полифонични хрумвания - техническата страна на един запис трудно би могла да остане на второ място. Тогава какво? Както повечето сложни въпроси, и този има съвсем прост отговор: историята.
Странна птица е историята. Има особено чувство за хумор и не винаги е лесно човек да разбере шегите й, а още по-трудно е да ги оцени и да извлече всички ценни поуки от тях. Сигурно ви се е случвало да се замисляте колко различен щеше да е целият ви живот, ако това или онова наглед незначително събитие не се беше случило; ако понякога можехме да предвидим огромните и невероятно продължителни във времето последствия, колко по-лесен щеше да е животът ни. И колко по-скучен! Ех, пак се отнесох нанякъде, извинявайте. Да се върна на темата... Записът на симфоничната поема "Животът на героя" от Рихард Щраус, който Херберт фон Караян прави между втори и четвърти март 1959 г. е във всяко едно отношение исторически и ако той не се беше случил, или не беше станал толкова блестящ, тогава историята на класическата музика през втората половина на миналия век със сигурност щеше да е различна. Вероятно - много различна! Това е първият запис на Караян за DG след Втората световна война и именно след него той подписва с известната компания един договор, който слага началото на неговата собствена легендарна слава. До смъртта си, точно 30 години по-късно, Караян прави заедно с Берлинските филхармоници (а през 80-те години и с Виенските) огромно количество записи за DG, включително и всичките си дигитални такива след въвеждането на компакт диска през 1980 г. Разбира се, през тези десетилетия Караян също така прави великолепни записи за EMI и DECCA, но на порядъци по-малко в сравнение с колосалното му наследство за DG. Трудно е да бъдат изброени - само интегралите със симфонии на Бетовен и Брамс са записвани по три пъти (през 60-те, 70-те и 80-те години), същото важи и за последните три симфонии на Чайковски (два пъти с Берлинчани и веднъж с Виенчани, през 80-те), когато към всичко това се прибавят интеграли със симфониите на Шуман, Менделсон и Брукнер, както и огромно количество творби от Лист, Рихард Щраус, Сибелиус, Григ, Холст, Шостакович, Росини, Вебер, Бах, Моцарт, Хайдн, Берлиоз, Дворжак, Сметана, Малер, Стравински и кой ли още не, става наистина страховито. През годините името "Караян" се асоцира автоматично не само с Берлинските (и донякъде Виенските) филхармоници, но и с компанията Deutsche Grammophon, която му дава не само най-високото възможно техническо ниво за осъществяване на записи, но и възможността да бъде "в крак" с последните технически нововъведения в света на звукозаписа. Без дългогодишната подкрепа на DG, Караян вероятно нямаше да успее да постигне толкова забележителни върхове като диригент - и в техническо, и в художествено отношение. Без всички тези записи за прочутата компания по всяка вероятност и самият Караян нямаше да се превърне в легенда от такава епична величина. Разбира се, процесът е двупосочен и DG са извлекли не по-малки дивиденти от сътрудничеството си с Караян, отколкото той самият. Всъщност, ако днес компанията се радва на неоспорим престиж в областта на класическата музика, то основната заслуга за това е не на някой друг, а именно на Херберт фон Караян. Началото на тази легендарна симбиоза е поставено тогава, през март 1959-та...
В началото на 1959 г. Караян е на върха на славата си, която обаче не дава признаци за превръщане в легендарна. Втората световна война и периода на "денацификация" след нея са забравени, вече повече от 10 години залцбургския маестро дирижира Лондонския оркестър "Филхармония" и прави с него великолепни записи за EMI (включително и първия си интеграл със симфониите на Лудвиг), подготвя се да започне и една серия (днес легендарни!) записи за DECCA с Виенските филхармоници, триумфира във Виенската опера, където урежда гастроли на италиански певци от Миланската Скала, които предизвикват небивал фурор. Но зад блясъка на славата и успехите дебне тъмната сянка на един потенциален грандиозен провал, който Караян сигурно е усещал. Четири години по-рано той е наследил Фуртвенглер начело на Берлинската филхармония, а от три години е назначен пожизнено на тази длъжност - безпрецедентна чест и огромна отговорност. Караян може да е бил всякакъв, но със сигурност не е бил глупак и си е давал отлично сметка, че трябва да се утвърди безапелационно като главен диригент на Берлинчани, а това може да стане само по един начин - със записи и договор с голяма компания. Караян и DG се знаели отдавна, още от 1938 г., когато Маестрото направил първия си запис и подписал първия си договор с тях, ала след Втората световна война - нищо! Ханс Ритер, продуцент за DG на "дебютния следвоенен" запис от 1959 г., си спомня колко важно е било за фирмата да спечели Караян за обогатяване на каталога й, а също така и изненадата си, когато по-късно Маестрото му доверил колко силно е искал този договор и той самият. Предполагам Херберт отлично е разбирал, може би дори блестящо е пророкувал в следващите десетилетия, че това е големият шанс в живота му, че концертите и турнетата не са достатъчни за солидното укрепване на изключително важната му позиция - трябват записи. Онези три дена в началото на март 1959 се оказват преломни - за Караян, за Берлинската филхармония, за DG, за историята на музиката. Забележете - през 1960 г. Караян прави последния си запис с Лондонската "Филхармония" и в следващите години записва с Берлинчани за EMI сравнително малко неща (много по-малко отколкото за DG; макар че качеството в никакъв случай не е по-ниско, даже напротив!); през 1963 напуска Виенската опера и цели 13 години не дирижира там; през 1965 г. окончателно приключва и поредицата си записи с Виенската филхармония за DECCA, по-късно прави само няколко пълни записа на опери за тази компания. Въпреки намесите на Скалата през 60-те и на Виенската филхармония през 80-те, на EMI или DECCA чат-пат, 30 (тридесет!) години Светата Троица Караян-Берлинчани-DG (може да направим и ангелски квартет като добавим Гюнтер Херманс) остава непокътната, превръща се в мит и оставя за поколенията толкова грандиозен паметник на музиката, че и най-злите езици замлъкват пред него. Днес е доста трудно да си представим - като знаем последствията - че този запис на "Героя" и последвалия го исторически договор са станали почти по силата на случайността и надали някой тогава, дори и най-върлите оптимисти, са очаквали това сътрудничество да придобие такива легендарни мащаби, на практика без аналог в областта на класическата музика, ако не и в звукозаписната индустрия въобще. Музикален гений, технически перфекционизъм и бизнес нюх - ето така се става легенда!
Днес можете да откриете историческия запис на "Животът на героя" в доста различни издания. Най-известното, разбира се, е от поредицата The Originals, където е добавена една Вагнеровата "идилия", посветена на сина му Зигфрид и записана от Караян през 1977 г. Напоследък излезе и Master Recordings, колекция от 10 диска, всички поместени в тези елегантни картонени опаковки, правещи традиционните пластмасови кутийки да изглеждат непростимо грубовати, която обхваща някои от най-забележителните записи на Маестрото в периода 1959-1979 г. Първият диск, естествено, е легендарният запис на "Героя" от 1959 г., само че този път към него е добавена симфоничната поема "Веселите шеги на Тил Ойленшпигел", отново на Рихард Щраус, но записана през 1973 г. Дискът лесно може да се намери отделно, така че не е необходимо да си купувате цялата колекция от десет парчета. И в двете издания е поместен един и същ ремастер на записа и, следователно, е без значение кой ще си вземете - няма да сбъркате! Дори като оставим настрана историческата стойност, за която стана надълго и нашироко стана дума тук и която представлява интерес повече за Караяноманите, този запис на "Животът на героя" е достоен, даже бих казал "задължителен", за колекцията на всеки ценител на симфоничните творби на Рихард Щраус. Да, вярно, звукът не е кристален и някои моменти в медните духови инструменти могат да ви изкъртят колоните, но като компенсация за нанесените материални щети ще получите изключителна интерпретация на гениална музика, а като бонус към нея - забележителното солово участие на Михел Швалбе, концертмайстора на Берлинската филхармония, който определено знае как се пипа цигулка. Ако с всичките подробности около създаването на записа и неговото значение за историята съм ви отегчил, това няма никакво значение, но ако съм ви накарал да мислите, че този запис няма никакви артистични достойнства, то съм направил голяма грешка... Приятно слушане!
"Животът на героя", който промени историята
Автор: Александър Арсов
Обикновено когато нещата в класическата музика опрат до авторитетно критикуване с цел задоволяване на личната и безгранична суета, до жестоко оплюване в опит да се прикрият собствени комплекси, или просто до откровено избиване на простотия, която е не втора, ами направо първа природа за мнозина, тогава най-често се говори за Херберт фон Караян. Има обаче един композитор и една музика, когато всички тези очарователни интелектуалци или ценители (а най-често и двете наведнъж) замлъкват, а именно - симфоничните поеми на Рихард Щраус, към които спокойно биха могли да се причислят и двете му симфонии, "Алпийската" и "Домашната". В това отношение Караян единодушно (е, с някои редки, но за сметка на това тежки, психични отклонения) е признат за един от най-големите интерпретатори откакто съществува звукозаписна техника. Впрочем, голяма част от тази гениална музика е композирана съвсем малко преди нейното откриване, но това са подробности. Творбите на Рихард Щраус винаги са били неразделна част от репертоара на Караян и постоянен извор на вдъхновение през целия му живот, но подробното разглеждане на огромния брой записи на симфонична и оперна музика през годините надхвърлят както обема на тази статия, така и моите скромни възможности. Затова тук ще ви представя една единствена симфонична поема, и то в един точно определен запис, който, както ще видите, има историческо значение - за Караян, за DG, за историята въобще. Или поне за историята на музиката през XX в. И така, кой е този герой и как така неговият живот взе, че преобърна историята?
Естествено, става въпрос за прочутата творба на Рихард Щраус "Животът на героя", оп. 40 (Ein Heldenleben, op. 40), която носи оригиналното немско подзаглавие Tondichtung für grosses Orchester - симфонична поема за голям оркестър. Типично за Рихард Щраус творбата е смазващо грандиозна и предназначена не за голям, а за огромен оркестър - четворни дървени духови инструменти, осем валдхорни, пет тромпета, две туби и т. н. да не отегчавам читателя с инструментознание. Композирана през 1898 г., "Животът на героя" всъщност е последната симфонична поема на Рихард Щраус - с изключение на двете му симфонии! - и бележи най-важния повратен момент в живота на композитора, на границата на две столетия, когато той се обръща почти изключително към композирането на опери (за жалост според мен), които до края на живота му съставляват основната част от неговото творчество. Творбата може да се раздели съвсем условно на шест части, тъй като между тях няма абсолютно никакви паузи - непрекъснат звуков поток с продължителност около 40-45 минути, който пресъздава с неподражаема грандиозност Героя, неговите врагове, битки, постижения (героични, естествено) и, още по-естествено - неговата любима (тук под формата на соло цигулка). Опазил ме Господ да правя музикално-естетически анализи или да се занимавам с дълбокомислените твърдения на критиците, че Рихард Щраус, в изблик на чудовищен егоизъм, си направил музикален автопортрет в тази симфонична поема и т. н. Затова спирам дотук. Склонен съм да се съглася, че на този свят няма нищо съвършено. Някои неща, обаче, са дяволски близко до съвършенството и мисля, че те определено са неописуеми. "Животът на героя" от Рихард Щраус е сред тези редки бисери на музикалното изкуство, които просто трябва да се чуят, и то задължително в блестящо изпълнение. Точно тук стигаме до Хърби.
Симфоничната поема "Животът на героя" на Рихард Щраус несъмнено е било едно от любимите произведения на Херберт фон Караян и понеже не обичам да дрънкам празни приказки, ще приведа цифри. Караян е дирижирал "Героя" на 70 концерта в продължение на 55 години - от 1933-та с оркестъра на Градския театър в Улм до 1988-ма с Берлинската филхармония, - между които има дори изпълнения като гост на Ню Йоркската и Лос Анджелиската филхармонии, запазени впрочем на пиратски записи (общо тези изпълнения са над десет, но останалите са с Берлинската филхармония къде ли не по света), макар че едва ли някога ще бъдат издадени официално. Като оставим настрана пиратството, въпреки цялата ми привързаност към него, Караян е оставил три официални студийни записа на "Героя", всичките с Берлинските филхармоници, но направени за две различни компании - EMI (1974) и DG (1959, 1985). Последният запис, дигитален и с убийствено качество на звука, е използван и за видео продукцията на Telemondial и SONY от същата 1985-та година. Записът за EMI пък е забележителен с дълбочината и усещането за присъствие на живо в концертната зала, което създава у слушателя. Впрочем това е характерно за почти всички записи на Караян за EMI , на които тон-режисьор е Волфганг Гюлих - по всяка вероятност главният "виновник" за толкова различното звучене от по-полирания и по-плътен звук на записите за DG, където тон-режисьорското място е окупирано най-вече от Гюнтер Херманс. Но всичко това са подробности, които може би не са съвсем безинтересни за ценителя на тази музика, но със сигурност нямат и някакво особено голямо значение. Освен ако горкият човек не залита из мрачните дебри на аудиофилството, но това вече са твърде тежки случаи, пред които съм безсилен.
Без капка преувеличение може да се каже, че и трите записа са велики, просто защото и в трите на диригентския подиум е Херберт фон Караян, но какво прави първият от тях уникален? Може да се предположи, че не е интерпретацията на творбата, макар че нейните мащаби дават кажи речи необятни възможности за различен прочит. Известни разлики, разбира се, има, но очевидно още през 1959 г. Караян е имал ясна концепция как трябва да звучи "Животът на героя" и тя не е имала нужда от съществени ревизии през следващия четвърт век. Техническото ниво на записа от 1959 г. също не би могло да бъде основен белег на неговата значимост, даже според мнозина то е основният (че и единствен даже) недостатък на това изпълнение. Макар че качеството на звука е отлично за времето си, по-късните записи (особено дигиталното чудовище!) го превъзхождат значително, а при Рихард Щраус - с неговата страховита оркестрация и дяволски сложни полифонични хрумвания - техническата страна на един запис трудно би могла да остане на второ място. Тогава какво? Както повечето сложни въпроси, и този има съвсем прост отговор: историята.
Странна птица е историята. Има особено чувство за хумор и не винаги е лесно човек да разбере шегите й, а още по-трудно е да ги оцени и да извлече всички ценни поуки от тях. Сигурно ви се е случвало да се замисляте колко различен щеше да е целият ви живот, ако това или онова наглед незначително събитие не се беше случило; ако понякога можехме да предвидим огромните и невероятно продължителни във времето последствия, колко по-лесен щеше да е животът ни. И колко по-скучен! Ех, пак се отнесох нанякъде, извинявайте. Да се върна на темата... Записът на симфоничната поема "Животът на героя" от Рихард Щраус, който Херберт фон Караян прави между втори и четвърти март 1959 г. е във всяко едно отношение исторически и ако той не се беше случил, или не беше станал толкова блестящ, тогава историята на класическата музика през втората половина на миналия век със сигурност щеше да е различна. Вероятно - много различна! Това е първият запис на Караян за DG след Втората световна война и именно след него той подписва с известната компания един договор, който слага началото на неговата собствена легендарна слава. До смъртта си, точно 30 години по-късно, Караян прави заедно с Берлинските филхармоници (а през 80-те години и с Виенските) огромно количество записи за DG, включително и всичките си дигитални такива след въвеждането на компакт диска през 1980 г. Разбира се, през тези десетилетия Караян също така прави великолепни записи за EMI и DECCA, но на порядъци по-малко в сравнение с колосалното му наследство за DG. Трудно е да бъдат изброени - само интегралите със симфонии на Бетовен и Брамс са записвани по три пъти (през 60-те, 70-те и 80-те години), същото важи и за последните три симфонии на Чайковски (два пъти с Берлинчани и веднъж с Виенчани, през 80-те), когато към всичко това се прибавят интеграли със симфониите на Шуман, Менделсон и Брукнер, както и огромно количество творби от Лист, Рихард Щраус, Сибелиус, Григ, Холст, Шостакович, Росини, Вебер, Бах, Моцарт, Хайдн, Берлиоз, Дворжак, Сметана, Малер, Стравински и кой ли още не, става наистина страховито. През годините името "Караян" се асоцира автоматично не само с Берлинските (и донякъде Виенските) филхармоници, но и с компанията Deutsche Grammophon, която му дава не само най-високото възможно техническо ниво за осъществяване на записи, но и възможността да бъде "в крак" с последните технически нововъведения в света на звукозаписа. Без дългогодишната подкрепа на DG, Караян вероятно нямаше да успее да постигне толкова забележителни върхове като диригент - и в техническо, и в художествено отношение. Без всички тези записи за прочутата компания по всяка вероятност и самият Караян нямаше да се превърне в легенда от такава епична величина. Разбира се, процесът е двупосочен и DG са извлекли не по-малки дивиденти от сътрудничеството си с Караян, отколкото той самият. Всъщност, ако днес компанията се радва на неоспорим престиж в областта на класическата музика, то основната заслуга за това е не на някой друг, а именно на Херберт фон Караян. Началото на тази легендарна симбиоза е поставено тогава, през март 1959-та...
В началото на 1959 г. Караян е на върха на славата си, която обаче не дава признаци за превръщане в легендарна. Втората световна война и периода на "денацификация" след нея са забравени, вече повече от 10 години залцбургския маестро дирижира Лондонския оркестър "Филхармония" и прави с него великолепни записи за EMI (включително и първия си интеграл със симфониите на Лудвиг), подготвя се да започне и една серия (днес легендарни!) записи за DECCA с Виенските филхармоници, триумфира във Виенската опера, където урежда гастроли на италиански певци от Миланската Скала, които предизвикват небивал фурор. Но зад блясъка на славата и успехите дебне тъмната сянка на един потенциален грандиозен провал, който Караян сигурно е усещал. Четири години по-рано той е наследил Фуртвенглер начело на Берлинската филхармония, а от три години е назначен пожизнено на тази длъжност - безпрецедентна чест и огромна отговорност. Караян може да е бил всякакъв, но със сигурност не е бил глупак и си е давал отлично сметка, че трябва да се утвърди безапелационно като главен диригент на Берлинчани, а това може да стане само по един начин - със записи и договор с голяма компания. Караян и DG се знаели отдавна, още от 1938 г., когато Маестрото направил първия си запис и подписал първия си договор с тях, ала след Втората световна война - нищо! Ханс Ритер, продуцент за DG на "дебютния следвоенен" запис от 1959 г., си спомня колко важно е било за фирмата да спечели Караян за обогатяване на каталога й, а също така и изненадата си, когато по-късно Маестрото му доверил колко силно е искал този договор и той самият. Предполагам Херберт отлично е разбирал, може би дори блестящо е пророкувал в следващите десетилетия, че това е големият шанс в живота му, че концертите и турнетата не са достатъчни за солидното укрепване на изключително важната му позиция - трябват записи. Онези три дена в началото на март 1959 се оказват преломни - за Караян, за Берлинската филхармония, за DG, за историята на музиката. Забележете - през 1960 г. Караян прави последния си запис с Лондонската "Филхармония" и в следващите години записва с Берлинчани за EMI сравнително малко неща (много по-малко отколкото за DG; макар че качеството в никакъв случай не е по-ниско, даже напротив!); през 1963 напуска Виенската опера и цели 13 години не дирижира там; през 1965 г. окончателно приключва и поредицата си записи с Виенската филхармония за DECCA, по-късно прави само няколко пълни записа на опери за тази компания. Въпреки намесите на Скалата през 60-те и на Виенската филхармония през 80-те, на EMI или DECCA чат-пат, 30 (тридесет!) години Светата Троица Караян-Берлинчани-DG (може да направим и ангелски квартет като добавим Гюнтер Херманс) остава непокътната, превръща се в мит и оставя за поколенията толкова грандиозен паметник на музиката, че и най-злите езици замлъкват пред него. Днес е доста трудно да си представим - като знаем последствията - че този запис на "Героя" и последвалия го исторически договор са станали почти по силата на случайността и надали някой тогава, дори и най-върлите оптимисти, са очаквали това сътрудничество да придобие такива легендарни мащаби, на практика без аналог в областта на класическата музика, ако не и в звукозаписната индустрия въобще. Музикален гений, технически перфекционизъм и бизнес нюх - ето така се става легенда!
Днес можете да откриете историческия запис на "Животът на героя" в доста различни издания. Най-известното, разбира се, е от поредицата The Originals, където е добавена една Вагнеровата "идилия", посветена на сина му Зигфрид и записана от Караян през 1977 г. Напоследък излезе и Master Recordings, колекция от 10 диска, всички поместени в тези елегантни картонени опаковки, правещи традиционните пластмасови кутийки да изглеждат непростимо грубовати, която обхваща някои от най-забележителните записи на Маестрото в периода 1959-1979 г. Първият диск, естествено, е легендарният запис на "Героя" от 1959 г., само че този път към него е добавена симфоничната поема "Веселите шеги на Тил Ойленшпигел", отново на Рихард Щраус, но записана през 1973 г. Дискът лесно може да се намери отделно, така че не е необходимо да си купувате цялата колекция от десет парчета. И в двете издания е поместен един и същ ремастер на записа и, следователно, е без значение кой ще си вземете - няма да сбъркате! Дори като оставим настрана историческата стойност, за която стана надълго и нашироко стана дума тук и която представлява интерес повече за Караяноманите, този запис на "Животът на героя" е достоен, даже бих казал "задължителен", за колекцията на всеки ценител на симфоничните творби на Рихард Щраус. Да, вярно, звукът не е кристален и някои моменти в медните духови инструменти могат да ви изкъртят колоните, но като компенсация за нанесените материални щети ще получите изключителна интерпретация на гениална музика, а като бонус към нея - забележителното солово участие на Михел Швалбе, концертмайстора на Берлинската филхармония, който определено знае как се пипа цигулка. Ако с всичките подробности около създаването на записа и неговото значение за историята съм ви отегчил, това няма никакво значение, но ако съм ви накарал да мислите, че този запис няма никакви артистични достойнства, то съм направил голяма грешка... Приятно слушане!
Дебют по латиноамерикански
-
Марта Аргерих: Дебют по латиноамерикански
Автор: Александър Арсов
Понякога се случва така, че дори предразсъдъците не могат да спрат човек да се възхити от нещо, което вътрешният глас на разума му казва, че не е достойно за възхищение. Сърцето, обаче, е на друго мнение. Така се случи с мен и с дебютния рецитал на Марта Аргерих. Никога не съм бил неин почитател, още по-малко пък голям, но този диск наистина ме покори. Може би за това имат значение физическата привлекателност на младата Марта, истинско въплъщение на латиноамериканската чувственост - буйни черни коси, тъмни очи с премрежен поглед, изящно оформени и сочни устни, ама да не се отнасям твърде много натам, накъдето не трябва - или историческото значение на този рецитал, което днес, близо петдесет години по-късно, абсолютно никой по никакъв начин не би могъл да оспори. Както и да е, това са подробности. Нека да започна с две думи за това коя всъщност е Марта Аргерих, чието име, поради ширещата се хорска неграмотност, понякога можете да срещнете и като "Аргерич".
Марта Аргерих в родена на 5 юни 1941 г. в град на име Буенос Айрес, който - в случай, че не знаете - е столица южноамериканската държава Аржентина. Започва да свири на пиано още тригодишна, а на осем е нейният концертен дебют с Първия концерт на Бетовен. През 1955 г. семейството й се премества в Европа, където Марта учи за известно време при големия Фридрих Гулда. Светът разбира, че на небосклона на клавирното изкуство се появила нова звезда, през 1957 г., когато едва 16-годишната Марта Аргерих печели клавирните конкурси в Женева и Болцано (на името на Феручо Бузони) в разстояние само на три седмици. Подобни конкурси, разбира се, са напълно извратена работа, тъй като е абсолютно ненормално изкуството да се оценява по какъвто и да било начин. Те обаче имат едно огромно предимство, особено за млади музиканти - правят ги известни и им осигуряват солидни възможности за изява както в концертните зали, така и в звукозаписното студио (образно казано, тъй като повечето записи всъщност се правят в концертни зали). Младите, талантливи и амбициозни лауреати на тоя или оня престижен (уау!) конкурс незабавно се затрупват с предложения за концерти и записи, но през мъглата на времето остават да блестят само някои от тях. Много малко всъщност. Марта Аргерих остана. Вярно, остана може би донякъде с ексцентричността на характера си, с онази прочута самота, която чувствала на сцената при соло рециталите си и която я накара да ги прекрати от осемдесетте години насам (включително и в студиото), както и с демонстративното си оттегляне от журито на Шопеновия конкурс във Варшава през 1980 г., след като то отстрани обявения за гений от нея Иво Погорелич. Сеньора Аргерих, обаче, остана и с нещо друго - с много музика, макар и предимно като солист на оркестър или в интимно камерно сътрудничество - с бразилския пианист Нелсън Фрайър, цигуларя Гидон Кремер, виолончелиста Миша Майски или други странни (като нея) птици, но несъмнено големи музиканти. Марта Аргерих продължава концертните си изяви и днес, главно в областта на камерната музика и отдавна прехвърлила шейсетте, а за мен прочутите й думи, че обича да свири на пиано, но мрази професията на пианист винаги са били повод за сериозен размисъл. Сигурен съм, че има страшно много хора на този свят, които биха дали мило и драго за неин солов рецитал днес или нов запис, в която да не присъства никой друг освен нея. Нека сега обаче да се върнем назад във времето... доста назад всъщност - 48 години.
1960-та. След люта борба между звукозаписните компании в продължение на три години, Deutsche Grammophon (DG) е спечелила младата аржентинка и през месец юли Марта Аргерих вече е в прочутата зала "Бетовен" (Beethoven-Saal) в Хановер, където записва своя дебютен рецитал, за който всъщност се предполага, че става въпрос в тази статия. Наистина е трудно да се опише с думи такова чудо! Едва ли и най-оптимистичните люде от прочутата звукозаписна компания са предполагали каква бомба ще се окаже този запис, избухването на която ще отеква с десетилетия. Още като хвърли един поглед на програмата, човек остава изумен от нейната техническа и художествена предизвикателност, а първото слушане мен лично ме остави наистина в шок от това какво може да направи с пианото едно току-що навършило деветнадесет години момиче. Повтарям - деветнадесет (цифром - 19) години! Техническата виртуозност на безобразно младата Марта е толкова впечатляваща и покоряваща, че редовно й докарва обвинения в липса на каквото и да било друго. Склонен съм да не се съглася с последното. Вярно, че темпата, динамиките и акцентите на сеньора Аргерих винаги (ама наистина винаги!) са много различни от който и да е друг запис на съответната творба, но точно там е нейната сила. Марта Аргерих е винаги различна. Тя е уникална. А дали някой я харесва или не - това е негово лично мнение и то има, евентуално, някакво значение само и единствено за самия него. Аз лично й се възхищавам, защото каквото и да свири, Марта Аргерих винаги го прави да изглежда като спонтанен изблик на бурна страст. Може би това е неподражаемата латиноамериканска кръв, не знам. Но стига празни приказки, да се върна (отново) на "Дебютния рецитал", където всичко това е повече от красноречиво илюстрирано.
Началото е главоломно - Скерцо № 3 в до диез минор, оп. 39, от Фредерик Шопен. По дяволите! Тези свръхбързи октави и този адски див финал си заслужават! Обвинителите от Инквизицията "Антивиртуозна поетика" да се заслушат във втората тема, изсвирена с толкова чувство, че всъщност доминира над октавовите дивотии, а прочутото й повторение в лявата ръка малко преди финала... без думи! Следват две рапсодии, оп. 79, от Йоханес Брамс, апотеоз на толкова характерната за него сдържана, но притежаваща нещо епично, страст. Е, да, Марта Аргерих определено няма задълбочеността на един Вилхелм Кемпф примерно, но тук е страстта. Сигурно ставам банален вече с тази страст, обаче... Не знам дали и самият Брамс е могъл да си представи какво може да се вложи в тези две негови рапсодии. От дълбините на душата лесно се излиза с безумно виртуозната Токата, оп. 11, от Сергей Прокофиев. Няма смисъл да се заблуждаваме - в пиесата на руския композитор няма нищо повече от смразяваща кръвта виртуозност, не може и дума да става дори за някакви други достойнства, но ако все пак ценителите на Прокофиев откриват някаква художествена стойност, напълно ги разбирам. В ръцете на Марта виртуозността е страшно оръжие, както и напълно достатъчно за увековечаване. Дори и днес - 48 години по-късно, да ви напомня! - това нейно изпълнение е еталон, с който всички останали неизбежно се сравняват, а ултра-супер-хипер-мега бързият финал без преувеличение може да е каже, че е легендарен. Всеки път, когато слушам това изпълнение - цялото, не само финала! - се чувствам като пирон, който го млатят с чука отгоре и потъва все по-дълбоко и по-дълбоко... Малката почивка с един от най-изящните примери за звукова живопис - "Игра на водата" от Морис Равел - и елегантната разходка с гондола по венецианските канали, дори и ако гондолиерът е леко пийнал - Баркарола във фа диез минор, оп. 60, на Шопен - е добре дошла, защото следва последната пиеса от този рецитал, а нейното изпълнение... вече е нещо наистина шокиращо. Това е известната Унгарска рапсодия № 6 от Ференц Лист, финалните октави на която са едно от най-прочутите технически предизвикателства в клавирната литература въобще и не са кой знае колко много тези, които успяват да се справят задоволително с тях. Трябва да призная, че на Марта опрелено й липсва очарователната лирика, която крият началните части на тази рапсодия, но финалът... финалът компенсира абсолютно всичко! Именно заради него това е още едно изпълнение на Марта Аргерих (също като Токатата на Сергей), което близо пет десетилетия по-късно остава един от абсолютните върхове. Фантастичнотото съчетание на мелодия и мощ, чистота и бързина, спокойно издържа сравнението с легендарните записи на Владимир Хоровиц и Гьорги Цифра направени преди нея, а още по-спокойно превъзхожда повечето изпълнения записани след нея.
Всеизвестен факт е, че DG са големи сладури и ярко доказателство за това е тяхната чудесна поредица The Originals, която представлява дигитално ремастерирани издания на най-големите бисери от каталога им през годините, главно 60-те и 70-те, но не само. Освен това и цената на тези дискове е сравнително ниска - парите карат света да се върти, няма какво да се лъжем. Благодарение на тази поредица днес фантастичният "Дебютен рецитал" на Марта Аргерих е достъпен с невероятно добър (за запис от 1960 г.) звук, а за всички Аргерихомани има и специален бонус - една от най-титаничните клавирни композиции на Романтизма, Сонатата в си минор на Лист, записана от аржентинската красавица 11 години по-късно - юни 1971 г. в Мюнхен. Това е още едно изпълнение в бясно темпо и с акценти каквито - повярвайте ми! - не сте чували. Някои казват, че това не било Лист - това било Аргерих. Може и така е, те така казват за всички изпълнения на Марта. Аз бих се задоволил с крайно предпазливото твърдение, че това е един много оригинален (да се чете "труден за възприемане") прочит на Лист. Независимо дали сте почитател на Марта Аргерих или не, ако сте истински ценител на клавирното изкуство - трябва задължително да имате този диск. Пожелавам ви приятно слушане и колкото се може по-лек шок.
Марта Аргерих: Дебют по латиноамерикански
Автор: Александър Арсов
Понякога се случва така, че дори предразсъдъците не могат да спрат човек да се възхити от нещо, което вътрешният глас на разума му казва, че не е достойно за възхищение. Сърцето, обаче, е на друго мнение. Така се случи с мен и с дебютния рецитал на Марта Аргерих. Никога не съм бил неин почитател, още по-малко пък голям, но този диск наистина ме покори. Може би за това имат значение физическата привлекателност на младата Марта, истинско въплъщение на латиноамериканската чувственост - буйни черни коси, тъмни очи с премрежен поглед, изящно оформени и сочни устни, ама да не се отнасям твърде много натам, накъдето не трябва - или историческото значение на този рецитал, което днес, близо петдесет години по-късно, абсолютно никой по никакъв начин не би могъл да оспори. Както и да е, това са подробности. Нека да започна с две думи за това коя всъщност е Марта Аргерих, чието име, поради ширещата се хорска неграмотност, понякога можете да срещнете и като "Аргерич".
Марта Аргерих в родена на 5 юни 1941 г. в град на име Буенос Айрес, който - в случай, че не знаете - е столица южноамериканската държава Аржентина. Започва да свири на пиано още тригодишна, а на осем е нейният концертен дебют с Първия концерт на Бетовен. През 1955 г. семейството й се премества в Европа, където Марта учи за известно време при големия Фридрих Гулда. Светът разбира, че на небосклона на клавирното изкуство се появила нова звезда, през 1957 г., когато едва 16-годишната Марта Аргерих печели клавирните конкурси в Женева и Болцано (на името на Феручо Бузони) в разстояние само на три седмици. Подобни конкурси, разбира се, са напълно извратена работа, тъй като е абсолютно ненормално изкуството да се оценява по какъвто и да било начин. Те обаче имат едно огромно предимство, особено за млади музиканти - правят ги известни и им осигуряват солидни възможности за изява както в концертните зали, така и в звукозаписното студио (образно казано, тъй като повечето записи всъщност се правят в концертни зали). Младите, талантливи и амбициозни лауреати на тоя или оня престижен (уау!) конкурс незабавно се затрупват с предложения за концерти и записи, но през мъглата на времето остават да блестят само някои от тях. Много малко всъщност. Марта Аргерих остана. Вярно, остана може би донякъде с ексцентричността на характера си, с онази прочута самота, която чувствала на сцената при соло рециталите си и която я накара да ги прекрати от осемдесетте години насам (включително и в студиото), както и с демонстративното си оттегляне от журито на Шопеновия конкурс във Варшава през 1980 г., след като то отстрани обявения за гений от нея Иво Погорелич. Сеньора Аргерих, обаче, остана и с нещо друго - с много музика, макар и предимно като солист на оркестър или в интимно камерно сътрудничество - с бразилския пианист Нелсън Фрайър, цигуларя Гидон Кремер, виолончелиста Миша Майски или други странни (като нея) птици, но несъмнено големи музиканти. Марта Аргерих продължава концертните си изяви и днес, главно в областта на камерната музика и отдавна прехвърлила шейсетте, а за мен прочутите й думи, че обича да свири на пиано, но мрази професията на пианист винаги са били повод за сериозен размисъл. Сигурен съм, че има страшно много хора на този свят, които биха дали мило и драго за неин солов рецитал днес или нов запис, в която да не присъства никой друг освен нея. Нека сега обаче да се върнем назад във времето... доста назад всъщност - 48 години.
1960-та. След люта борба между звукозаписните компании в продължение на три години, Deutsche Grammophon (DG) е спечелила младата аржентинка и през месец юли Марта Аргерих вече е в прочутата зала "Бетовен" (Beethoven-Saal) в Хановер, където записва своя дебютен рецитал, за който всъщност се предполага, че става въпрос в тази статия. Наистина е трудно да се опише с думи такова чудо! Едва ли и най-оптимистичните люде от прочутата звукозаписна компания са предполагали каква бомба ще се окаже този запис, избухването на която ще отеква с десетилетия. Още като хвърли един поглед на програмата, човек остава изумен от нейната техническа и художествена предизвикателност, а първото слушане мен лично ме остави наистина в шок от това какво може да направи с пианото едно току-що навършило деветнадесет години момиче. Повтарям - деветнадесет (цифром - 19) години! Техническата виртуозност на безобразно младата Марта е толкова впечатляваща и покоряваща, че редовно й докарва обвинения в липса на каквото и да било друго. Склонен съм да не се съглася с последното. Вярно, че темпата, динамиките и акцентите на сеньора Аргерих винаги (ама наистина винаги!) са много различни от който и да е друг запис на съответната творба, но точно там е нейната сила. Марта Аргерих е винаги различна. Тя е уникална. А дали някой я харесва или не - това е негово лично мнение и то има, евентуално, някакво значение само и единствено за самия него. Аз лично й се възхищавам, защото каквото и да свири, Марта Аргерих винаги го прави да изглежда като спонтанен изблик на бурна страст. Може би това е неподражаемата латиноамериканска кръв, не знам. Но стига празни приказки, да се върна (отново) на "Дебютния рецитал", където всичко това е повече от красноречиво илюстрирано.
Началото е главоломно - Скерцо № 3 в до диез минор, оп. 39, от Фредерик Шопен. По дяволите! Тези свръхбързи октави и този адски див финал си заслужават! Обвинителите от Инквизицията "Антивиртуозна поетика" да се заслушат във втората тема, изсвирена с толкова чувство, че всъщност доминира над октавовите дивотии, а прочутото й повторение в лявата ръка малко преди финала... без думи! Следват две рапсодии, оп. 79, от Йоханес Брамс, апотеоз на толкова характерната за него сдържана, но притежаваща нещо епично, страст. Е, да, Марта Аргерих определено няма задълбочеността на един Вилхелм Кемпф примерно, но тук е страстта. Сигурно ставам банален вече с тази страст, обаче... Не знам дали и самият Брамс е могъл да си представи какво може да се вложи в тези две негови рапсодии. От дълбините на душата лесно се излиза с безумно виртуозната Токата, оп. 11, от Сергей Прокофиев. Няма смисъл да се заблуждаваме - в пиесата на руския композитор няма нищо повече от смразяваща кръвта виртуозност, не може и дума да става дори за някакви други достойнства, но ако все пак ценителите на Прокофиев откриват някаква художествена стойност, напълно ги разбирам. В ръцете на Марта виртуозността е страшно оръжие, както и напълно достатъчно за увековечаване. Дори и днес - 48 години по-късно, да ви напомня! - това нейно изпълнение е еталон, с който всички останали неизбежно се сравняват, а ултра-супер-хипер-мега бързият финал без преувеличение може да е каже, че е легендарен. Всеки път, когато слушам това изпълнение - цялото, не само финала! - се чувствам като пирон, който го млатят с чука отгоре и потъва все по-дълбоко и по-дълбоко... Малката почивка с един от най-изящните примери за звукова живопис - "Игра на водата" от Морис Равел - и елегантната разходка с гондола по венецианските канали, дори и ако гондолиерът е леко пийнал - Баркарола във фа диез минор, оп. 60, на Шопен - е добре дошла, защото следва последната пиеса от този рецитал, а нейното изпълнение... вече е нещо наистина шокиращо. Това е известната Унгарска рапсодия № 6 от Ференц Лист, финалните октави на която са едно от най-прочутите технически предизвикателства в клавирната литература въобще и не са кой знае колко много тези, които успяват да се справят задоволително с тях. Трябва да призная, че на Марта опрелено й липсва очарователната лирика, която крият началните части на тази рапсодия, но финалът... финалът компенсира абсолютно всичко! Именно заради него това е още едно изпълнение на Марта Аргерих (също като Токатата на Сергей), което близо пет десетилетия по-късно остава един от абсолютните върхове. Фантастичнотото съчетание на мелодия и мощ, чистота и бързина, спокойно издържа сравнението с легендарните записи на Владимир Хоровиц и Гьорги Цифра направени преди нея, а още по-спокойно превъзхожда повечето изпълнения записани след нея.
Всеизвестен факт е, че DG са големи сладури и ярко доказателство за това е тяхната чудесна поредица The Originals, която представлява дигитално ремастерирани издания на най-големите бисери от каталога им през годините, главно 60-те и 70-те, но не само. Освен това и цената на тези дискове е сравнително ниска - парите карат света да се върти, няма какво да се лъжем. Благодарение на тази поредица днес фантастичният "Дебютен рецитал" на Марта Аргерих е достъпен с невероятно добър (за запис от 1960 г.) звук, а за всички Аргерихомани има и специален бонус - една от най-титаничните клавирни композиции на Романтизма, Сонатата в си минор на Лист, записана от аржентинската красавица 11 години по-късно - юни 1971 г. в Мюнхен. Това е още едно изпълнение в бясно темпо и с акценти каквито - повярвайте ми! - не сте чували. Някои казват, че това не било Лист - това било Аргерих. Може и така е, те така казват за всички изпълнения на Марта. Аз бих се задоволил с крайно предпазливото твърдение, че това е един много оригинален (да се чете "труден за възприемане") прочит на Лист. Независимо дали сте почитател на Марта Аргерих или не, ако сте истински ценител на клавирното изкуство - трябва задължително да имате този диск. Пожелавам ви приятно слушане и колкото се може по-лек шок.
Шокиращият пианист
Владимир Хоровиц
Автор: Александър Арсов, (Waldstein), вторник 14 октомври 2003.
Той вероятно е най-известният пианист на XX в. Според мнозина е и най-великият. Аз лично не бих казал, че за мен той е най-великият, но със сигурност е най-шокиращият пианист, който някога съм чувал. Неговите изпълнения винаги са с поразителна динамика – в един момент едва долавям пианото, а в следващия колоните ми гръмват до пръсване и косата ми се изправя.
...
Животът на Владимир Хоровиц обхваща периода между 1 октомври 1903 и 5 ноември 1989 г. През тези повече от 86 години почти 7 десетилетия са отдадени на концертиране по целия свят. Тук може би е мястото да спомена една от най-интересните подробности за Хоровиц, а именно, че в кариерата си на пианист-виртуоз той четири пъти се оттегля от сцената: 1936-38, 1953-65, 1969-74 и 1983-85 г. Започва да учи пиано на 6-годишна възраст с майка си, на 15 постъпва в консерваторията в родния си град Киев, която завършва за две години с почести, като учи при Феликс Блуменфелд и Сергей Тарновски. На 17 е официалния му дебют в Харков. Следват концерти в Киев, Москва и Ленинград, с които започва една от най-впечатляващите кариери на века. През 1924 г., едва 21-годишен, изнася серия от 23 рецитала в Ленинград в които представя повече от 200 творби.
През 1925 г. Хоровиц прави първото си Европейско турне – концертите му в Берлин, Хамбург и Париж са триумфални. Хоровиц използва тази възможност, за да избяга от Революцията и не се връща повече при семейството си в СССР до 1986 г. Успехът на Хоровиц в Европа не е остава без последствия – на 12 януари 1928 той прави американския си дебют в Карнеги Хол, където свири Първия концерт на Чайковски. Това е знаменит концерт, защото на него своя американски дебют прави и една друга легенда – диригентът Томас Бийчъм. В Америка Хоровиц започва нов живот – запознава се и става близък приятел със Сергей Рахманинов, а през 1933 г. се запознава с Ванда Тосканини – дъщеря на прочутия италиански диригент Артуро Тосканини, за която се жени през декември същата година в Милано. Седем години по-късно, след като ужаса на войната залива Европа, те се преместват да живеят в Америка. Хоровиц става американски гражданин и спомага за набирането на огромни суми в полза на съюзническите сили чрез благотворителни концерти – само на един от тях са събрани 11 000 000 долара.
През 1953 г. Хоровиц се оттегля за цели 12 години от сцената – най-дългото от четирите му оттегляния. През тези години той продължава да прави записи. През 1965 г. се завръща триумфално с един днес вече легендарен рецитал в Карнеги Хол, който е последван от концерти в Чикаго, Кливланд и други градове. През 1978 г. Хоровиц празнува 50 години от американския си дебют с изпълнение на Третия концерт на Рахманинов заедно с Ню Йоркската филхармония и Ойген Орманди. Следват 5 интензивни години, докато през 1983 г. Хоровиц не се отказава за четвърти път от сцената. Този път причините (както и другите пъти между впрочем) са здравословни, гениалния пианст изпада постоянно в тежки депресии. През 1986 г., 61 години след напускането си, Владимир Хоровиц се завръща в СССР и изнася там няколко сензационни рецитала. Последния му концерт е във Виена през 1987 г.
Безспорно един от най-важните моменти в живота на Владимир Хоровиц е неговото приятелство със Сергей Рахманинов. През 1928 г., малко след първото си пристигане а Америка, Хоровиц и Рахманинов се срещат и много бързо стават близки приятели. Рахманинов е идол на Хоровиц почти от самото начало. Самият Хоровиц споделя, че още на 7-годишна възраст е научил някои от по-лесните произведения на Рахманинов и че неговия собствен музикален стил е в духа на Рахманинов. По-късно Хоровиц ще заяви още по-силните думи – “той беше музикалния бог на моята младост”. Рахманинов е отговорен за излизането на Хоровиц от първата му голяма депресия през 30-те, която е свързана с първото му оттегляне от сцената. Не би било изненадващо, ако всеки пианист би намерил Рахманинов за изумителен, но уникалното в случая е, че Рахманинов е имал същия респект към Хоровиц, както и той към него. Между двамата е била налице уникална връзка. Доказателство за нея е случаят, когато Хоровиц свирил Третия концерт на Рахманинов в Hollywood Bowl през 1941 г. Рахманинов седял на последните редове и слушал тоталното домиране на Хоровиц в творбата, която той бил написал, за да подчертае своя собствен стил. След края на изпълнението Рахманинов бил толкова въодушевен, че се качил на сцената, стиснал ръката на Хоровиц и заявил: “Това е начинът по който винаги съм мечтал да се свири моя концерт, но никога не съм очаквал, че ще чуя този начин на земята”. Друго силно доказателство за чувствата на Рахманинов към Хоровиц е Втората соната. Рахманинов казал веднъж, че Хоровиц свири тази соната по-добре от него. Той също така му разрешил да прави каквото иска с двете версии на сонатата, а когато Хоровиц му представил комбинация тях Рахманинов веднага я одобрил – не знам този случай да има прецедент. Факт е, че някои произведения на Рахманинов са така да се каже “притежавани” от Хоровиц – Третия концерт, Втората соната, Сол минорният прелюд и т. н. Това са творби с които никой не е имал такъв успех, никой не е докарвал публиката до такова тотално полудяване, както това е правил Владимир Хоровиц. Вземете например Прелюд в сол минор, оп.23 №5 – концертното изпълнение от 1981 г. записано в Metropolitan Opera House. От всичко, което съм чувал на Хоровиц това е абсолютно най-великото му изпълнение. Няма къде другаде да чуете такива контрасти в динамиката, такъв тотален контрол над 88-те клавиша, такава мощ съчетана с такава техническа прецизност. Е, това е само мое мнение. Забележете и публиката след края на изпълнението – същинска лудница (след повечето концертни записи на Хоровиц, които съм слушал е така). Невероятно е и друго – в този запис Хоровиц е на 78 години ?!?! Чуйте!!! Не е зле за 78-годишен дядка, нали?
Кариерата на Владимир Хоровиц е пълна върхове и уникални моменти, които вървят ръка за ръка с четирите му тежки депресии и съответно четирите му оттегляния от сцената. Може би най-тежката от тях е през 1983 г. Нейните признаци се долавят още през 1982 г., когато Хоровиц свири в Лондон по лична покана на принц Чарлз. На следващата година депресията на гениалния пианист се задълбочава, той освен това пие и пуши твърде много – нещо, което в ранните му години не се е случвало. Антидепресантите с които се тъпче имат най-ужасния страничен ефект – той свири лошо (поне според стандартите, които си е изградил по-рано) и това накрая довежда до катастрофата. След първия си концерт през 1983 г. в Токио (който Ванда Тосканини-Хоровиц нарича “погребение”) Хоровиц напуска сцената и студиото за две години. Повечето хора мислят, че това е краят – тъжният край на една блестяща кариера. За щастие това още не е края, въпреки че така изглежда, тъй като (освен всичко друго) никоя компания не иска да подпише с него – RCA не го иска, Columbia не го иска. Deutsche-Grammophon обаче се възползва и през последните няколко години от живота си Хоровиц прави още няколко прекрасни записа. През 1978 г. Владимир Хоровиц свири и в Белия сом пред президента Картър, който го нарича “национално богатство”.
Хоровиц е известен още и със своите преработки. Лично аз не мога да кажа, че одобрявам това да се бърка в работата на великите композитори от 19 в., но все пак не мога да не се възхитя от фантастичните изпълнения на тези преработки. Много от тях са станали емблематични - The Stars and Stripes Forever, Variations on a Theme from Bizet's "Carmen, Pictures at an Exhibition, The Liszt Hungarian Rhapsodies (1, 13, 15, 19). За мен лично е адски впечатляваща Унгарска рапсодия №15 (Ракоци марш), която е доста различна от оригинала на Лист. Какво да кажа за това изпълнение? Просто трябва да го чуете! Смазваща мощ, толкова убийствен звук, че докато слушам си задавам въпроси от сорта на “Ама това колко пиана са?” или “Абе, тоя колко ръце има?”. Шегата настранаJ. Това е просто изумително, наистина невероятно! Чуйте много внимателно частта от 4:20 до края!!! Въпреки, че записа ми е лош (вероятно е качван от някоя кофти плоча, а и е правен повече от 30 години преди да се родя) може да се чуе ясно всеки тон, дори и в най-дивите моменти. Точно това имах предвид, когато казах в началото, че това е най-шокиращия пианист, който съм чувал!!! Просто никъде другаде – нито при Цифра, нито при Володос, нито при който и да е – не може да се чуе такава комбинация от мощ, бързина и чистота. Невероятно е (почти невъзможно) да се постигне третото при наличието на първите две. Владимир Хоровиц обаче го е постигнал! Да не говорим за уникалния му стил (особено в творбите на Рахманинов); неговите изпълнения са твърде различни като мелодия и динамика, за да ги сбъркате с някои други (по-конвенционални, ако мога така да се изразя).
Каквото и да чуете в негово изпълнение – балади №№1,3 или Втората соната на Шопен; Waldstein или Appassionata на Бетовен; Втората соната, Третия концерт, прелюдите или етюдите на Рахманинов; Funerailles или Rakoczy March на Лист – то най-малкото ще ви впечатли. Все пак, в заключение, не мога да не обърна внимание на един от любимите ми моменти в изпълненията на Хоровиц – ниските тонове. Не съм чувал друг пианист, освен Владимир Хоровиц, при който ниските пасажи да звучат като грохота, който по принцип е характерен за гръмотевичните бури. Примери колкото искате. Аз ще изтъкна само два – Funerailles на Лист (запис направен на 29.12.1950 г.) и трета част (Marche funebre) из Соната №2 от Шопен (запис от 13.5.1950 г.). Чуйте лявата ръка в кулминацията на траурния марш!!! Не ви ли се струва, че небето ще се разтвори? Секунди по-късно обаче трябва да си напрягам слуха докрай, за да доловя великолепната мелодия (Lento) на средната част. Никога няма да проумея как може човек (от плът и кръв) да свири така, с такъв контраст в динамиката. Колко трябва да си гениален, за да упражниш такъв контрол, такава власт над пианото! Що се отнася до другия пример. Funerailles е една от най-тежките творби, които съм чувал (това може да се очаква, като се има предвид заглавието и, но това което се чува надминава очакванията). Периодът от 6:57 до 7:59 в записа на Хоровиц си заслужава да се слуша хиляди пъти! Лявата ръка е демонична!!! Забележете 4-стъпалната градация – започва тихо, усилва се, на третия път става страшно, на четвъртото стъпало мозъкът ми вече е тотално разтопен J. Разбира се това не е единственото великолепно място в произведението (то цялото е фантастично), но това е нещо което можете да чуете само при Владимир Хоровиц!
Несъмнено Владимир Хоровиц ще остане в историята като един от най-гениалните музиканти на всички времена. Трябва да сме особено благодарни, че е живял в “ерата на звукозаписите” (много други, като Лист и Шопен например, не са живели в тази “ера”). Във вековете, които идват мнозина ще се опитват да изтръгнат от пианото това което Хоровиц успя, но едва ли ще успеят. Всъщност, със сигурност няма да успеят J. На света няма да има втори Хоровиц, пианист, който да съчетае проникновената интерпретация за ценителя и невероятната виртуозност за любителя. Някои го наричат Последния Романтик, продукт на една ера, която повече няма да се повтори в историята. Сигурно е едно обаче – Владимир Хоровиц няма да бъде забравен. Той ще продължава да живее сред нас чрез своите уникални записи. Може би в заключение вместо такива помпозни слова ще е най-добре да разкажа още една интересна история от богатия творчески живот на Хоровиц.
Това се случило през 1925 г. е в Хамбург, където всъщност Хоровиц постига първия си голям успех в Европа с една творба, която по-късно ще стане основна в репертоара му до 1953 г. – Концерт за пиано и оркестър №1 в си бемол минор, оп.23 от Пьотр Илич Чайковски. Хоровиц се прибирал в хотела си след като бил прекарал деня в зоопарка, когато се приближили до него и го попитали дали може да замени за Първия концерт на Чайковски една солистка, която била болна – “Можете ли да свирите след два часа?” бил въпроса. Хоровиц се съгласил. Той пристигнал в залата и се видял с диригента Ойген Пабст, който му казал няколко думи за темпото и да го следва. Когато Хоровиц излязъл на сцената (без никакви репетиции!) никой не ръкопляскал, никой дори не бил чувал за него. След краткото оркестрово встъпление Хоровиц изсвирил встъпителните акорди така, че Пабст се обърнал към него, невярващ на това, което е чул. Той спрял да дирижира и дори се приближил до пианото, за да слуша! След каденцата той се върнал на подиума и “той започна да ме следва”, както казва самия Хоровиц. Вероятно е излишно да казвам, че публиката в концертната зала просто полудяла - “лудница, абсолютна лудница” описва сам Хоровиц ситуацията. Този концерт и отзивите от него направили Хоровиц много известен в Германия, а оттам вече дошли и ангажиментите за концерти в Париж, Англия и накрая Америка. Който и от шестте записа на този концерт направени от Хоровиц да чуете ще усетите магията, а техническите несъвършенства на записа (последния е от 1953 г.) просто ще избледнеят на фона на великолепните начални акорди и целия концерт въобще. Това е просто ...Владимир Хоровиц.
Абонамент за:
Публикации (Atom)